Biały Dom: prezydent podpisał dekret, który ma zabezpieczyć kobietom dostęp do aborcji

0
257
Joe Biden
Fot. Joe Biden Facebook
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Biały Dom podał, że w piątek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał dekret prezydencki, który ma pomóc zabezpieczyć kobietom dostęp do aborcji po tym jak Sąd Najwyższy unieważnił ustawę Roe vs. Wade. Dekret w tym przypadku będzie miał ograniczony wpływ, ponieważ stany USA mogą oddzielnie ustanawiać prawa ograniczające aborcję i dostęp do leków. Prezydent poprzez dekret chce chronić i zwiększyć dostęp do farmakologii aborcyjnej i antykoncepcyjnej zatwierdzonej przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Chce również zapewnić kobietom dostęp do opieki medycznej w nagłych przypadkach i zagwarantować obecność programów planowania rodziny.

Prokurator Generalny i doradca Białego Domu zwołają adwokatów działających pro bono i inne organizacje, aby zapewnić pomoc prawną pacjentkom poszukującym aborcji, a także osobom i placówkom świadczącym opiekę aborcyjną.

“Mogłoby to obejmować  ochronę prawa do podróżowania poza stanem w celu poszukiwania opieki medycznej” – powiedział Biały Dom w oświadczeniu.

Piątkowe rozporządzenie wykonawcze Bidena ma również na celu ochronę prywatności pacjentów i zapewnienie bezpieczeństwa mobilnym klinikom aborcyjnym na granicach stanów, a także kieruje powołaniem grupy zadaniowej, która ma koordynować reakcję administracji w sprawie dostępu do opieki nad służbą zdrowia reprodukcyjnego – podał Biały Dom.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!