Elon Musk grozi wycofaniem się ze swojej oferty kupna Twittera wartej 44 miliardy dolarów, oskarżając firmę o odmowę udzielenia mu informacji o kontach spamerskich.
W poniedziałek prawnicy Muska wystosowali groźbę w liście do Twittera, który został dołączony do dokumentacji złożonej do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
W liście napisano, że Musk od 9 maja wielokrotnie prosił o informacje na temat ujawnienia fałszywych kont spośród 229 milionów istniejących.
Prawnicy twierdzą, że Twitter zaoferował jedynie dostarczenie szczegółów na temat metod testowania stosowanych przez firmę, tym samym uważają, że firma odrzuca odpowiedź na żądania Muska, który chce przeprowadzić weryfikację niedbałych metod prowadzenia Twittera.
Prezes Twittera, Parag Agrawal, powiedział, że firma konsekwentnie szacuje, iż mniej niż 5% kont na Twitterze jest fałszywych. Twitter od lat ujawnia swoje szacunki dotyczące botów amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, jednocześnie ostrzegając, że szacunki te mogą być zbyt niskie.
Musk, uważa, że problem botów, czyli fałszywych kont jest bardzo powszechny wśród użytkowników Twittera, szczególnie reklamodawców, którzy wykupują reklamy na platformie na podstawie ilości osób, do których spodziewają się dotrzeć. Konta tego typu często są używane do promocji oszustw kryptowalutowych.
Mimo zamiarów Elona Muska, eksperci twierdzą, że jednostronne wstrzymanie transakcji poprzez zerwanie umowy może kosztować go nawet miliard dolarów. Umowa pozwala na wycofanie się z niej tylko przy wystąpieniu ‘’istotnych negatywnych konsekwencji’’ spowodowanych przez firmę. Definiuje to jako zmianę, która negatywnie wpłynie na działalność lub warunki finansowe Twittera.