USA: część społeczeństwa obawia się skutków decyzji ws. uchylenia prawa do aborcji

0
213
Fot. NYT
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Część społeczeństwa amerykańskiego obawia obawia się najgorszego jeśli Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchyli prawo do aborcji. Według dziennikarzy NBC News, wskazówek jak walczyć o prawo do aborcji mieszkańcy USA będą mogli szukać u Polek, które znajdują sposoby na obejście surowych ograniczeń nałożonych przez rząd. 

Polska i Malta mają najbardziej surowe prawo aborcyjne w Europie. W obu krajach do legalnego usunięcia ciąży może dojść tylko w 2 przypadkach: gwałtu, który jest trudny do udowodnienia lub gdy ciąża zagraża życiu kobiety. „Każda pomoc w procesie przeprowadzenia aborcji w tym przepisywanie leków przerywających ciążę, może być uznana jako przestępstwo, tak jak jest to w Teksasie” – powiedziała Venny Ala – Siurua z Women on Web, międzynarodowego portalu zajmującego się pomaganiem kobietom na całym świecie w przeprowadzaniu aborcji, w tym w Polsce.

„Jeśli prawo aborcyjne w USA zostanie uchylone, wiele Amerykanek będzie musiało podjąć kroki, które stosują Polki, aby przeprowadzić bezpieczne usunięcie ciąży” – powiedziała Ala-Siurua.

„Przeprowadzenie aborcji w Polsce jest trudne, jednak my mamy na to swoje sposoby” – mówi Krystyna Kacpura, Dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w Warszawie.

„Odrzucenie praw aborcyjnych przez rząd jest zawsze połączone z odrzuceniem demokratycznych praw, a jak wiemy w ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych, mieliśmy do czynienia z tego typu działaniami” – mówi Giselle Carino, aktywistka z organizacji Fòs Feminista, która walczy o prawa kobiet na całym świecie. 

Jedną z rzeczy, które ludzie zrobili w Polsce, gdy ich prawa reprodukcyjne znalazły się pod ostrzałem, było zmobilizowanie ludzi do wyjścia na ulice. Krystyna Kacpura sześć lat temu pomagała organizować uliczne demonstracje w całej Polsce, które odbywały się pod hasłem „Czarny Piątek”. Dzięki nim rząd nie zablokował aborcji w ofiarom gwałtu, na co naciskał kościół. 

Wiele organizacji w Polsce pomaga kobietom przeprowadzić aborcję poza granicami kraju lub dostarczyć odpowiednie leki pocztą na adresy domowe, umawiając je wcześniej z lekarzami na konsultacje oraz wizyty online. 

Zdaniem amerykańskich adwokatów, kobiety mieszkające w konserwatywnych stanach, takich jak Teksas czy Idaho, prawdopodobnie zostałyby zmuszone do tego samego, szukając usług aborcyjnych w regionach kraju o znacznie mniejszych ograniczeniach. Ale to może być kosztowne.

Podobnie jak w USA, walka w Polsce o aborcję „jest wielką ideologiczną wojną między stroną demokratyczną a fundamentalistyczną, która chce utrzymać patriarchat oraz nie uznaje praw kobiet” – powiedziała Kacpura. Radzi ona kobietom w Stanach Zjednoczonych, aby wyszły na ulice i „pozostały tam tak długo, jak to możliwe, aż znajdą się sposoby na wzajemne wspieranie się w obliczu niesprawiedliwości społecznej”.

„Jeśli tego nie zrobicie, wiele kobiet ucierpi. Wiele umrze” – powiedziała Kacpura.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!