Gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale

0
236
USA recesja
Fot. The Economic Times - IndiaTimes
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W pierwszym kwartale tego roku gospodarka USA skurczyła się o 1,4 procent – poinformował amerykański Departament Handlu. To pierwszy spadek produktu krajowego USA od początku 2020 roku, gdy świat sparaliżowała pandemia koronawirusa.

Spadek PKB w pierwszym kwartale wynikał z rosnącego deficytu handlowego oraz wolniejszego gromadzenia zapasów przez amerykańskie firmy. Do spowolnienia przyczyniły się także mniejsze wydatki rządu federalnego po wyczerpaniu pakietów stymulacyjnych związanych z pandemią. Większość ekonomistów uważa jednak, że amerykańska gospodarka pozostanie na ścieżce wzrostu w kolejnych kwartałach. Wskazują oni na fakt, że wydatki konsumpcyjne Amerykanów, które są główną siłą napędową gospodarki, wzrosły w pierwszym kwartale o 2,7 procent w stosunku rocznym. 

Bezrobocie również pozostaje na niskim poziomie 3,6 procent. Głównym problemem, z jakim zmaga się amerykańska gospodarka jest wysoka inflacja na poziomie 8,5 procent, na którą wpływ mają takie czynniki, jak rosnące ceny energii i żywności oraz zakłócenia w łańcuchu dostaw.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!