Families for Justice Reform, organizacja z Waszyngtonu, zajmująca się reformą wymiaru sprawiedliwości twierdzi, że „ekstremalne” praktyki w ferowaniu wyroków w Illinois spowodowały, że od lat 70 ubiegłego wieku, liczba więźniów w naszym stanie wzrosła blisko czterokrotnie. Wielu z nich więźniów to osoby starsze. Ponad 60 procent osób w Illinois odbywających kary dożywocia lub kary pozbawienia wolności od 15 do 40 lat to Afroamerykanie, mimo że stanowią oni mniej niż 15 procent populacji stanu – czytamy w raporcie Families for Justice Reform.
W 1970 roku w ośrodkach odosobnienia w Illinois przebywało 7,326 więźniów. W 2013 roku liczba ta wzrosła do blisko 50 tysięcy, by w kolejnych latach zacząć spadać. Na koniec 2021 roku w więzieniach naszego stanu wyroki odsiaduje 27,857 osób. Według Families for Justice Reform, większość z nich należy do grupy o niskim ryzyku ponownego popełnienia przestępstwa. Na skazańców, którzy w ośrodkach odosobnienia przebywają minimum 15 lat, stan Illinois wydaje rocznie ponad 300 milionów dolarów.
W konkluzji raportu Families for Justice Reform zaleca, aby umożliwić odwoływanie się więźniom od wyroków, które pierwotnie nie przewidywały możliwości apelacji i skrócenie czasu oczekiwania na warunkowe zwolnienia z więzienia za dobre zachowanie.
W 2021 roku gubernator J.B. Pritzker podpisał reformę przepisów karnych, której kluczowe postanowienie dotyczyło zniesienia w 2023 roku stanowego systemu kaucji gotówkowych.