Polska-USA: umowa na czołgi Abrams zostanie podpisana w przyszłym tygodniu

0
Fot. U.S. Army

Umowa na dostawy czołgów Abrams zostanie podpisana w przyszłym tygodniu – dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Podpisanie z amerykańską stroną dokumentów dotyczących realizacji kontraktu ma odbyć się w 1. Brygadzie Pancernej w Warszawie, w obecności m.in. ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, przedstawicieli amerykańskiej administracji oraz producenta czołgów. Spodziewane jest we wtorek około południa. 

Polska kupi 250 Abramsów w najnowszej konfiguracji M1A2SEPv3. Na sprzedaż czołgów zgodził się 5 marca Kongres Stanów Zjednoczonych, wcześniej “zielone światło” na realizację tej transakcji wyraził Departament Stanu USA. 

“Wojsko Polskie się wzmacnia! Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams. To już ostatni ważny krok przed podpisaniem umowy na ich zakup. To najważniejszy kontrakt zbrojeniowy od lat” – pisał na Twitterze minister Mariusz Błaszczak po decyzji USA w sprawie czołgów.

Informację o tym, że Polska chce kupić Abramsy ogłoszono w Polsce latem ubiegłego roku. Minister obrony Mariusz Błaszczak mówił wtedy o planach modernizacyjnych armiii i pracach nad ustawą o obronie ojczyzny razem z wicepremierem ds. bezpieczeństwa w rządzie Jarosławem Kaczyńskim. 

Pierwsze czołgi Abrams mają trafić do Polski jeszcze w tym roku. Będą użytkowane przez jednostki rozlokowane na wschodnie naszego kraju. Wartość całego kontraktu wynosi ponad 23 miliardy złotych. Umowa pzrewiduje też pakiet logistyczny i szkoleniowy oraz zakup amunicji do czołgów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!