Oscary 2022 rozdane

0
399
Fot wiki/abc
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykańsko-francuski film CODA w reżyserii Sian Heder zdobył Oscara za najlepszy film roku. Najwięcej nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej przypadło obrazowi Diuna. Polacy w tym roku bez Oscarów.

Opowiadający dziewczynie będącej dzieckiem niesłyszących rodziców film CODA otrzymał trzy nominacje do Oscarów i we wszystkich trzech kategoriach zdobył statuetki – za najlepszy film roku, scenariusz dla Sian Heder oraz najlepszą role drugoplanową dla Troya Kotsura, który został pierwszym w historii niesłyszącym aktorem nagrodzonym Oscarem. Obraz science-fiction Diuna zdobył 6 nagród Amerykańskiej Akademii filmowej, w tym za efekry specjalne, scenografię, montaż, dźwięk i zdjęcia. Nominowany za zdjęcia do filmu „West Side Story” Janusz Kamiński nie zdobył Oscara, podobnie jak Tadeusz Łysiak i Maciej Ślesicki, którzy otrzymali nominację za film „Sukienka”. 

W kategorii najlepszy film krótkometrażowy wygrał amerykański obraz „The Long Goodbye”. Oscar dla najlepszego aktora przypadł Willowi Smithowi za rolę w filmie „King Richard. Zwycięska rodzina” a dla najlepszej aktorki Jessice Chastain, która zagrała w filmie „Oczy Tammy Faye”.

W kategorii najlepszy film międzynarodowy zwyciężył japoński obraz „Drive My car”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!