USA: nowe dane nt. inflacji oraz rosnących kosztów życia

0
558
DOLARY
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nowe dane potwierdzają to, co amerykańscy konsumenci widzą i odczuwają już od dłuższego czasu. Rosną koszty utrzymania mieszkańców USA, a inflacja wzrosła do ponad 7 procent.

Dane Departamentu Pracy opublikowane w ostatnich dniach pokazują, że inflacja w stanach środkowego zachodu, w tym Illinois, przekroczyła średnio 7,5 procent. W Chicago, Elgin i Naperville wyniosła ona około 6,6 procent.

Eksperci twierdzą, że winę za taki stan rzeczy ponoszą niskie stopy procentowe i wypłaty czeków stymulacyjnych dla większości mieszkańców kraju. Spowodowały one gwałtowny wzrost wydatków konsumentów, a co za tym idzie sytuację, w której popyt przewyższa podaż.  

Jednak niektórzy eksperci finansowi wskazują także na błędy władz Rezerwy Federalnej, obwiniając bank centralny za zwlekanie z podniesieniem rekordowo niskich stóp procentowych i zbyt późnym zmniejszeniem wykupu obligacji, co mogłoby spowolnić wzrost cen i inflację. 

W ostatnich miesiącach, ceny żywności i energii wzrosły, choć ceny gazu ziemnego i benzyny spadały.

Według danych Departamentu Pracy, ceny artykułów spożywczych wzrosły o 6,5 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy w porównaniu z 1,5- procentowym rocznym wzrostem w ciągu ostatnich 10 lat. 

Wzrosły także ceny czynszów (4 procent) oraz używanych pojazdów (37 procent).

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!