Mark Brzeziński zaprzysiężony na ambasadora USA w Polsce

0
923
Fot. Twitter: screenshot video Jeff Mason
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nominowany przez prezydenta Joe Bidena na ambasadora USA w Polsce Mark Brzeziński został w Białym Domu uroczyście zaprzysiężony na to stanowisko. Zaprzysiężenia dokonała wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris. Ceremonię na miejscu jako jedyny dziennikarz zagraniczny obserwował korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.

Uroczystość odbyła się w Sali Ceremonialnej urzędu wiceprezydenta USA, który przylega do budynku Białego Domu. “Ja, Mark Brzeziński, uroczyście przysięgam, że będę wspierać i bronić konstytucji Stanów Zjednoczonych przeciwko wszystkim wrogom, zagranicznym i krajowym…” – powtarzał słowa przysięgi nowy ambasador. “Tak mi dopomóż Bóg” – zakończył Brzezinski z ręką na Biblii trzymanej przez córkę Aurorę i siostrę Mikę – gwiazdę telewziji MSNBC. W czasie uroczystości nowemu ambasadorowi towarzyszyli też inni członkowie jego rodziny, w tym brat Ian Brzezinski. Jak dowiedzilo sie Polskie Radio, Mark Brzeziński udaje sie do Polski już jutro.

Prezydent Joe Biden nominował Marka Brzezińskiego na ambasadora w Polsce 4 sierpnia. Z powodu politycznych sporów pomiędzy Demokratami a Republikanami w Senacie dotyczących innych kwestii jego kandydatura została oficjalnie zatwierdzona dopiero 18 grudnia. Podczas wcześniejszych przesłuchań mówił, że dobrze zna Polskę i przypomniał swego zmarłego ojca Zbigniewa Brzezińskiego. “W naszej rodzinie słowa „Niech Żyje Polska” i „Jeszcze Polska nie zginęła” miały swoje znaczenie: wspólne wartości i gotowość ich obrony” – mówił.

Brzeziński nazwał Polskę lojalnym sojusznikiem i zapowiedział, że będzie działał na rzecz wzmocnienia współpracy wojskowej i ekonomicznej w regionie poprzez Inicjatywę Trójmorza, a także działał wspólnie z polskimi władzami na rzecz Ukrainy oraz demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego. Mówił też o prawach społeczności LGBT oraz wolności mediów w Polsce.

Mark Brzeziński jest synem byłego doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniewa Brzezińskiego. Wcześniej pełnił funkcje w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa oraz Pentagonie. Była także ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!