USA: “wieczny więzień Guantanamo” wyszedł na wolność po 19 latach

0
601
Guantanamo
Fot. CNN/photo by John Moore/Getty Images)
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Za drutem kolczastym w amerykańskim więzieniu w Guantanamo Bay na Kubie Abdul Latif Nasser był znany jako „wieczny więzień”. Po 19 latach wyszedł w końcu na wolność. Mężczyzna został zatrzymany podczas jednej z potyczek w Afganistanie z wojskami amerykańskimi w 2002 roku i osadzony w Guantanamo. Nie postawiono mu żadnych zarzutów, nigdy też nie stanął przed sądem.

Dzięki chicagowskiemu prawnikowi Tomowi Durkinowi i jego koledze Bernardowi Harcourt z Columbia of Law School, w 2016 roku udało się uzyskać zgodę na wypuszczenie Nassera w więzienia. Decyzję tę zmienił jednak były prezydent Donald Trump. Walka o uwolnienie mężczyzny rozpoczęła się od początku i po przychylnym rozpatrzeniu sprawy przez obecną administrację Białego Domu, 56-letni dziś Abdul Latif Nasser może cieszyć się wolnością. Po zwolnieniu z Guantanamo mężczyzna został przetransportowany do Maroko.    

Obrońcy Nassera przypominają, że w Guantanamo przetrzymywanych jest jeszcze 36 więźniów. Część z nich powiązanych jest z atakami z 11 września 2001 roku na World Trade Center i innymi incydentami terrorystycznymi.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!