USA – Floryda: katolickie miasto Ave Maria założone przez założycieli sieci pizzeri Domino’s

0
1766
Ave Maria Floryda
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W południowej części Florydy w USA powstaje katolickie miasto Ave Maria. Miasto położone jest około 45 minut na południowy wschód od Fort Myers w okolicach miasteczka Immokalee. Historia Ave Maria jest wciąż stosunkowo krótka i związana głównie z jednym człowiekiem: multimilionerem Tomem Monaghanem, założycielem sieci pizzerii „Domino’s Pizza”. 

84-latek jest zagorzałym i praktykującym katolikiem i od dawna wspiera organizacje religijne, zwłaszcza te, które są zaangażowane w ochronę życia. Po odejściu z firmy w 1998 roku poświęcił się swojej wielkiej wizji: założeniu prywatnego katolickiego uniwersytetu i miasta.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pierwszych obiektów uniwersytetu na Florydzie odbyła się w lutym 2006 roku. Monaghan został rektorem uczelni, na której uczy się około tysiąc studentów. Zaplanowano także budowę około 11 tysięcy domów i kilka dzielnic biznesowych. Szacuje się, że Monaghan zainwestował około 250 milionów dolarów w infrastrukturę uniwersytecką i miejską. W Ave Maria mieszka obecnie około 10 tysięcy osób.  

W Ave Maria obowiązują surowe zasady. Zgodnie z prośbą założyciela Toma Monaghana, sklepikarzy zachęca się do niesprzedawania środków antykoncepcyjnych ani pornografii. Nie ma również oddziału założonej przez Monaghana sieci „Domino’s Pizza”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!