W USA przyspieszyła inflacja

0
284
Inflacja USA
Fot. think.ing.com

W Stanach Zjednoczonych przyspieszyła inflacja. Według najnowszych danych w kwietniu średnie ceny wzrosły w stosunku rocznym o ponad 4 procent. Przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego uspokajają, że tak znaczący wzrost inflacji będzie zjawiskiem krótkotrwałym.

Według Departamentu Pracy wskaźnik cen konsumpcyjnych był kwietniu o 4,2% wyższy niż przed rokiem. W porównaniu z marcem średnie ceny podskoczyły o 8 dziesiątych procent. Wzrost inflacji objął wszystkie sektory gospodarki. Najszybciej rosły ceny używanych samochodów, biletów lotniczych i mebli. Przyspieszenie inflacji wynika z wysokiego popytu na towary i usługi, co ma związek z szybkim otwieraniem gospodarki i przypływem gotówki do kieszeni Amerykanów za sprawą uchwalonego przez Kongres pakietu stymulacyjnego. Jednocześnie przemysł nie wszedł jeszcze na najwyższe obroty co powoduje ograniczenie podaży. 

Przedstawiciele Zarządu Rezerwy Federalnej mówią, że wzrost inflacji jest zjawiskiem normalnym przy wychodzeniu z głębokiego kryzysu. Jednak niektórzy ekonomiści są zaskoczeni tak dużym wzrostem cen. Nie wiadomo też kiedy tempo inflacji zacznie spadać. Bank centralny USA wyznaczył cel inflacyjny na rok 2021 na 2 procent. Jeżeli w najbliższym czasie ceny nie wyhamują konieczne może być podniesienie stóp procentowych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!