USA: szczepionki koncernu Pfizer dla nastolatków

0
432
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykański rząd zatwierdził szczepionkę na koronawirusa firm Pfizer-BioNTech dla dzieci od 12 roku życia do stosowania w nagłych przypadkach. Federalna Agencja Żywności i Leków Stanów Zjednoczonych (FDA) oceniła, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu Covid-19.

Do tej pory szczepionkę firmy Pfizer-BioNTech mogły w USA otrzymywać osoby od 16 roku życia. Federalna Agencji Żywności i Leków rozszerzyła autoryzację o dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Decyzję poprzedziła analiza testów klinicznych z udziałem ponad 2200 wolontariuszy. W grupie, która otrzymała placebo zanotowano 18 symptomatycznych przypadków Covid-19. Spośród dzieci, które otrzymały szczepionkę żadne nie zachorowało. Skutki uboczne obejmowały objawy grypowe – bóle głowy, zmęczenie i gorączkę. Nie występowały jednak one częściej i nie były poważniejsze niż u dorosłych. 

Firma Pfizer prowadzi obecnie testy szczepionki u dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Podobne badania rozpoczęły koncerny Moderna, Johnson & Johnson i AstraZeneca. 

Do tej pory w USA co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało ponad 150 milionów dorosłych Amerykanów, czyli 58% tej populacji. Prawie 45% jest w pełni zaszczepionych. Jednak według ekspertów bez zaszczepienia dzieci trudno będzie osiągnąć zbiorową odporność na koronawirusa. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!