Biały Dom poparł zniesienie praw patentowych na szczepionki na Covid

0
Biały Dom USA
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rząd Stanów Zjednoczonych poparł propozycję zniesienia praw patentowych dotyczących szczepionek na koronawirusa. Celem tego posunięcia miałoby być przyspieszenie produkcji szczepionek w walce z pandemią Covid-19 na świecie, szczególnie w biedniejszych krajach.

Propozycję zniesienia praw patentowych i ochrony własności intelektualnej na szczepionki na Covid-19 zgłosiły w Światowej Organizacji Handlu Republika Południowej Afryki oraz Indie, gdzie w ostatnich tygodniach nasiliła się pandemia koronawirusa. Biały Dom, który początkowo wstrzymywał z decyzją, ostatecznie poparł tę propozycję. „Mamy do czynienia z globalnym kryzysem zdrowotnym. Nadzwyczajne okoliczności pandemii Covid-19 wymagają nadzwyczajnych działań.” – oświadczyła pełnomocniczka rządu USA do spraw handlu Katherine Tai. Podkreśliła, że rząd USA jest zdecydowanym zwolennikiem ochrony własności intelektualnej ale w tym przypadku opowiada się za tym bezprecedensowym krokiem w celu zakończenia pandemii.

Zniesieniu praw patentowych w odniesieniu do szczepionek na Covid-19 sprzeciwia się amerykański przemysł farmaceutyczny twierdząc, że decyzja taka uderzy w koncerny i instytuty badawcze, które zdecydowały się podjąć ryzyko i zainwestować w innowację. Przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań i Produkcji Farmaceutycznej Stephen Ubl ostrzegł, że zniesienie praw patentowych uderzy w amerykańskie przywództwo w dziedzinie innowacji biomedycznych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!