USA – FDA: zatwierdzono nowy lek dla dzieci z ADHD

0
150
Qelbree FDA ADHD
Fot. newsnationnow.com/Supernus Pharmaceuticals via AP

Urząd Kontroli Żywności i Leków (FDA) zatwierdził nowy lek dla dzieci z ADHD. Lek o nazwie Qelbree to pierwszy od ponad dziesięciu lat lek zaaprobowany przez amerykańskie organy regulacyjne. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej i z deficytem uwagi. Jest to kapsułka do codziennego przyjmowania.

W przeciwieństwie do większości innych leków na ADHD, Qelbree, zwany również jako wiloksazyna, nie jest substancją pobudzającą. Ten problem był z takimi lekami jak Ritalin, który zawierał amfetaminę lub metylofenidat.

Qelbree został opracowany przez Supernus Pharmaceuticals z Rockville w stanie Maryland. U osób, które brały lek, objawy nieuwagi i nadpobudliwości zostały zmniejszone o około 50%, u niektórych lek zadziałał już po pierwszym tygodniu przyjmowania. Zawiera jednak ostrzeżenie o możliwości wystąpienia myśli i zachowań samobójczych. Wystąpiły one u mniej niż 1% ochotników biorących udział w badaniach nad lekiem. Ponadto działania niepożądane obejmują senność, letarg, zmniejszenie apetytu i ból głowy.

ADHD dotyka około 6 milionów amerykańskich dzieci i nastolatków. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!