Prezydent Donald Trump przed dzisiejszym złożeniem urzędu i zaprzysiężeniem nowego prezydenta ułaskawił 73 osoby. Wśród ułaskawionych jest były doradca Donalda Trumpa, Steve Bannon jeden ze strategów zwycięskiej kampanii prezydenckiej Trumpa. Bannon został oskarżony o przywłaszczenie środków przeznaczonych na budowę muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej.
Prezydent Trump ułaskawił także Anthony’ego Levandowskiego byłego inżyniera Google’a, skazanego w zeszłym roku na 18 miesięcy więzienia. Zarzucono mu ujawnienie tajemnicy handlowej i wyprowadzenie dokumentów gdy pracował dla spółek Google. Wrażliwe informacje zostały udostępnione Uberowi dla którego Anthony Levandowski przez krótki okres pracował.
Wsród ułaskawionych jest również lobbysta Elliott Broidy, były prezes finansowy RNC. W ubiegłym roku został on oskarżony o nielegalne lobbowanie Departamentu Sprawiedliwości i administracji Trumpa na rzecz chińskich i malezyjskich interesów.
Trump ułaskawił także rapera Dwayne’a Michaela Cartera Jr, znanego również jako Lil Wayne. W grudniu raper przyznał się do zarzutu posiadania broni.
Kolejnymi ułaskawionymi są szef kampanii wyborczej Donalda Trumpa – Paul Manafort – i były doradca prezydenta Roger Stone. Przeciwko nim prowadzone jest śledztwo w sprawie tzw. Russiagate dotyczące ingerencji Rosji w kampanię wyborczą w roku 2016. Dwie osoby związane z tą aferą – Michael Flynn i George Papadopulos – zostały ułaskawione już wcześniej.
Mimo ułaskawienia Prokurator Okręgowy w Nowym Jorku zapowiedział, że dochodzenie przeciwko Manafortowi w związku z zarzutami przestępstw finansowych będzie kontynuowane.
Wbrew wcześniejszym spekulacjom prezydent Donald Trump nie ułaskawił ani siebie ani członków swej rodziny czy prawnika Rudy’ego Giulianiego. Trumpowi grozi kilka śledztw, w tym dotyczące unikania podatków.
Wbrew tradycji Donald Trump nie weźmie udziału w dzisiejszym zaprzysiężeniu Joe Bidena. Przed inauguracją swego następcy wraz z Pierwszą Damą odleci do posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie.
Główne uroczystości inauguracji prezydentury Joe Bidena odbędą się w Waszyngtonie. Obejmują one przysięgę na wierność konstytucji, orędzie do Amerykanów, przejazd, a następnie przejście do Białego Domu w asyście kompanii reprezentacyjnych. Odbędzie się też wirtualna parada.