USA: CDC ostrzega, e-papierosy popularne wśród młodzieży

Wiadomości USA

0
1672
E-papieros
Fot. uabmedicine.org
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ostrzega przed nową epidemią w USA. Chodzi o palenie elektronicznych papierosów przez młodzież. Miliony młodych ludzi coraz chętniej sięga po bogate w chemikalia e-papierosy, które trują organizm ludzki, szczególnie płuca. Elektroniczne papierosy mają w sobie nikotynę, która jest silnie uzależniającym narkotykiem. Używanie e-papierosów często też prowadzi do palenia marihuany, która może wpływać na ośrodki mózgowe odpowiedzialne za uwagę, pamięć, uczenie się, poznanie, samokontrolę i podejmowanie decyzji.

Chociaż wiele stanów zakazuje sprzedawania elektronicznych papierosów osobom poniżej 18 lub 21 roku życia, młodzi ludzie wciąż nie mają większego problemu z nabyciem tej używki. Kupują je zwykle przez internet lub otrzymują od znajomych lub krewnych. 

Jak wynika z badań ekspertów, w ciągu jednego roku, od 2017 do 2018, używanie przez nastolatków elektronicznych papierosów wzrosło bardziej niż w przypadku jakiejkolwiek innej substancji. W 2019 roku, jedna czwarta uczniów szkoły średniej paliła nikotynę, z czego prawie połowa robiła to każdego dnia. 

Prawdopodobnie palenie e-papierosów jest mniej niebezpieczne niż zwykłych, jednak te również, oprócz nikotyny, zawierają szkodliwe chemikalia takie jak rakotwórczy formaldehyd. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!