USA: zakończyła się udana załogowa misja NASA i firmy SpaceX

Wiadomości USA

0
643
SpaceX NASA
Fot. Twitter: SpaceX
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kapsuła SpaceX Crew Dragon “Resilience” dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To pierwsza misja operacyjna prywatnej firmy SpaceX dla NASA. Pierwszy testowy lot SpaceX przeprowadziło latem tego roku. 

Członkowie załogi – trzech Amerykanów i jeden Japończyk – są na stacji. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – laboratorium orbitalne położone około 400 km nad Ziemią – będzie ich domem przez sześć miesięcy. Po pół roku astronautów zastąpi kolejna czteroosobowa załoga, którą dotrze na orbitę również w kapsule Crew Dragon. Rotacja astronautów będzie trwała do końca przyszłego roku, kiedy to Boeing ma dołączyć do programu lotów kosmicznych z własnym statkiem. 
Kapsuła wystartowała wczoraj z przylądka Canaveral na Florydzie. Wyniosła ją na orbitę rakieta Falcon 9. Podróż na stację trwała 27 godzin.

Misja “Resilience” jest wspólnym przedsięwzięciem NASA i prywatnej firmy SpaceX należącej do miliardera Elona Muska. Otrzymała ona od rządu USA 3,1 miliarda dolarów na komercyjny program lotów kosmicznych. Pozwala on Amerykanom uniezależniać się od Rosjan, ponieważ od czasu zakończenia misji wahadłowców astronauci latali na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładach rosyjskich statków kosmicznych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!