USA – WIECZÓR WYBORCZY: (relacja tekstowa na żywo + studio – odśwież)

0
2470
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

3 listopada to dzień wyborów prezydenckich w USA. Zapraszamy na wieczór wyborczy: o godzinie 7 pm rozpocznie się relacja live – STUDIO WYBORCZE, oprócz tego zapraszamy na relację tekstową w naszych artykułach.

RELACJA NA ŻYWO:

05:55 am – W stanie Wisconsin kandydaci są bardzo blisko, różnica w chwili obecnej to 10 tysięcy głosów na korzyść Joe Bidena, 95 % głosów zostało policzone. W 4 pozostałych stanach prezydent Donald Trump wciąż prowadzi.

01:35 am – najważniejsze rozstrzygnięcia nastąpią najwcześniej w godzinnach porannych, z relacją powrócimy o godzinie 5-6 am

01:20 am – przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa z Białego Domu

Przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa z Białego Domu ws. wyborów prezydenckich.

Prezydent Trump z dużą dozą prawdopodobieństwa twierdzi, że obecne wyniki w 5. kluczowych stanach zostaną takie już do końca. Przypomnijmy – prezydent Donald Trump w obecnej chwili przewodzi we wszystkich pozostałych pięciu kluczowych stanach.

Donald Trump powiedział, że jeśli o niego chodzi – to już „wygrał te wybory”.

Przemawiał również wiceprezydent Mike Pence.

12:45 am

Kto wygra wybory w USA? Wszystko sprowadza się do 5 kluczowych stanów, które zostały z grupy tzw. “swing states”. Mowa tutaj o: Wisconsin (10), Michigan (16), Pennsylvania (20), North Carolina (15), Georgia (16). Prezydent Donald Trump może sobie pozwolić tylko na przegranie jednego z nich.

Ważna informacja? W każdym z nich na chwilę obecną prowadzi Donald Trump.

Jest jeszcze jeden stan, o którym Republikanie mówili żeby śledzić go uważnie – to Nevada. W tym stanie nie wszystko jest jeszcze jasne.

Istnieje scenariusz, w którym Arizona może trafić do Donalda Trumpa, jest on jednak w tej chwili mało prawdopodobny, 80 % głosów zostało policzone.

12:15 am – Prezydent Donald Trump wygrywa Texas (38), ostatni tak duży stan. Tak wynika z najnowszych prognoz, 82 % głosów zostało policzonych.

12:05 am

Wszystkie lokale wyborcze w Stanach Zjednoczonych zostały zamknięte, ostatnim stanem, który to zrobił była Alaska.
Najnowsze prognozy głosów elektorskich według Fox News (z uwzględnieniem prawdopodobnego Texasu) i Politico (bez Texasu).

Wed. 11/0412:00 am – wszystkie lokale wyborcze w Stanach Zjednoczonych zostały zamknięte, ostatnim stanem, który to zrobił była Alaska

11:50 pm

Prezydent Donald Trump opublikował właśnie informacje o oświadczeniu, które ma zamiar wydać, prawdopodobnym wystąpieniu na żywo jeszcze tej nocy.

Donald Trump podkreślił również, że radzi sobie świetnie, ale Demokraci starają się wpłynąć na wybory w sposób niesprawiedliwy. Zdaniem prezydenta: „głosy nie mogą być oddawane po zamknięciu lokali wyborczych”.

11:40 pm – Joe Biden przemawiał z Wilmington, w stanie Delaware

11:25 pm –

Prezydent Donald Trump wygrywa Iowa (6). Tak wynika z najnowszych prognoz, 97 % głosów zostało policzonych.

Joe Biden według najnowszych informacji wygra stan Minnesota, ale w tej chwili policzono tam tylko 74 % głosów, więc jeszcze nie wszystko jest przesądzone. Podobna sytuacja ma miejsce w stanie Arizona, gdzie policzono 75 % głosów, a Joe Biden wygrywa nieznacznie.

10:50 pm – Prezydent Donald Trump wygrywa Ohio (18). Tak wynika z najnowszych prognoz, 94 % głosów zostało policzonych.

10:20 pm

Prezydent Donald Trump wygrywa Florydę (29) – stan, którego bardzo potrzebował. Tak wynika z najnowszych prognoz, 98 % głosów zostało policzonych.
Kolejny stan z wieloma głosami elektorskimi, na który czeka Donald Trump to Texas (38).

10:00 pm – ostatnie lokale wyborcze zamykają się w USA, zostaje nam już tylko Alaska; do listy dopisujemy: California, Idaho (P), Oregon (P), Washington.

Według prognoz California trafia bez niespodzianek do Joe Bidena.

9:55 pm – relacja ze studia wyborczego

Polityka i historia- to kolejny temat, na który rozmawiają eksperci w studio

MAŁGORZATA PTASZYŃSKA

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Loyola University. Dziennikarka związana z telewizją Polvision i działaczka społeczna. Na co dzień koordynator działań programu Restorative Justice w sądach Powiatu Cook.

– Decyzje, które podejmujemy zależą od naszych wartości, poziomu wykształcenia, od tego, co dla nas emigrantów jest ważne, a mianowicie “belonging”, czyli to, czy my jako emigranci czujemy się częścią danej społeczności. To też nasze marzenia, a także to, w jakim towarzystwie się obracamy i jakich mediów słuchamy- mówi Małgorzata Ptaszyńska zapytana o to, od czego zależą wybory Polaków w Ameryce. 

DANIEL POGORZELSKI

Polonijny działacz i aktywista, analityk polityczny, mówił o tym, jak ważne jest oddawanie głosów na startujących w wyborach Polakach. 

– Są Polacy, którzy cały czas działają w polityce. Na każde stanowisko trzeba głosować i popierać Polaków. Mamy wpływy, ale jeśli popatrzymy na liczebność muszę stwierdzić, że mamy niezrealizowany potencjał.

9:45 pm – nowa prognoza głosów elektorskich Politico i Fox News

9:10 pm – Spośród 9 kluczowych stanów, które mogą zadecydować, o tym kto zostanie prezydentem USA – w tej chwili Donald Trump wygrywa 6 (Florida, Georgia, Michigan, Ohio, Texas, Wisconsin), w 2 jest remis (North Carolina, Pennsylvania, w 1 stanie wygrywa Joe Biden (Minnesota). Głosy nie zostały jeszcze w pełni policzone.

9:00 pm – kolejne zamknięte lokale wyborczy dołączają do naszej listy: Idaho (M), Iowa, Montana, Nevada, Oregon (M), Utah

8:45 pm – Eksperci w STUDIO:

Goście Studia Wyborczego rozmawiają o ochronie zdrowia, edukacji a także preferencjach politycznych Polonii:

BOŻENA NOWICKA – McLEES, 

dyrektor Programu Studiów Polskich na Loyola University.

Zdecydowanie potrzeba rozszerzonego dostępu do edukacji. Edukacja drożała nieprawdopodobnie szybko w porównaniu do wszystkich innych dziedzin. Edukacja stała się bardzo elitarną częścią społeczeństwa i dostępną tylko tym, których było stać. Młodzież jest bardzo zadłużona. Kończą studia z długami rzędu nawet kilkuset tysięcy dolarów. Obniżenie lub zniesienie czesnego, lub szeroka baza stypendiów udostępni dostęp młodzieży do uczelni amerykańskich.

Aby łagodzić spory, trzeba mieć retorykę i podejście do każdego człowieka z szacunkiem. Biden demonstracyjnie i autentycznie potrafi to zrobić, bo jest człowiekiem z natury dość ciepłym, w dzieciństwie i młodości doświadczył wielu trudności i niepowodzeń. Spowodowało to, że ma głębokie rozumienie cierpienia. Amerykanie zdają sobie sprawę z załamania amerykańskiego snu. To rodzaj cierpienia, smutku, straty, które Biden potrafi zrozumieć. 

Dr. BEATA DANEK

Lekarz rodzinny i przedsiębiorca. Właścicielka kliniki New You w Chicago.

Sytuacja zaskoczyła nie tylko naszego prezydenta ale i cały świat. Na początku wszyscy byliśmy przerażeni, nie byliśmy przygotowani, nie było zaplecza, nie było sprzętu- mówi dr Danek, która ma odmienne w stosunku do swojej rozmówczyni poglądy. 

– Ekonomia i edukacja powinna opierać się nie na tym, co się komuś da, a na tym, co się nauczy. Wydaje mi się, że potrzeba osoby silnej, dobrego organizatora. Moi pacjenci mówią o tym, że chcą mieć możliwość rozwoju, dobra opiekę zdrowotną, edukację, chcą mieć ten amerykański sen. Tych, którzy pracują boli to, że ludziom się daje zamiast zachęcić ich do pracy. 

8:30 pm – Donald Trump odzyskuje przewagę w stanie Texas, na Florydzie prowadzi już trzema procentami, Ohio w tej chwili remis.

8:10 pm

4 lata temu Donald Trump wygrał Texas różnicą prawie 10 procentów, w tym roku? Policzono niecałe 60 % głosów – w tej chwili jest remis, ze wskazaniem na Bidena.
Ważna liczba: ponad 9 milionów mieszkańców tego stanu oddało głosy we wczesnych wyborach.


Donald Trump – 49.1 % – 3,691,899

Joe Biden – 49.6% – 3,691,899
Dużo lokali wyborczych jednak dopiero co zamknęło swoje drzwi, czekamy na resztę głosów – Texas powinien jednak trafić do Donalda Trumpa.

8:00 pm – kolejne stany zamykają lokale wyborcze: Arizona, Colorado, Kansas (Mountain Time), Louisiana, Michigan (C), Minnesota, Nebraska, New Mexico, New York, North Dakota (M), South Dakota (M), Texas (M), Wisconsin, Wyoming

7:50 pm – zdjęcia z naszego STUDIA WYBORCZEGO, live na facebooku – Telewizja Polvision i Polskie Radio 1030 Chicago

7:40 pm – prognozowane głosy elektorskie według Fox News i Politico na chwilę obecną

7:30 pm – 20 % głosów policzono w stanie Georgia – tzw. “swing state”

7:30 pm – stan Arkansas zamknął swoje lokale wyborcze

7:20 pm – prognozowane głosy elektorskie według Fox News i Politico na chwilę obecną

7:15 pm – Floryda bardzo blisko, Donald Trump zaczął uciekać swojemu rywalowi

7:00 pm – kolejne stany zamykają swoje lokale wyborcze: Alabama, Connecticut, Delaware, Florida (C), Illinois, Kansas (C), Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan (E), Mississippi, Missouri, New Hampshire, New Jersey, North Dakota (C), Oklahoma, Pennsylvania, Rhode Island, South Dakota (C), Tennessee, Texas (C), Washington, DC

6:55 pm – około 30 % głosów ze stanów Indiana i Kentucky zostało policzone – według projekcji trafiają one do Donalda Trumpa, to odpowiednio 11 i 8 głosów elektorskich, stan Vermont oraz Virginia – 3 i 13 głosów według wczesnych prognoz trafiają do Joe Bidena

6:47 pm – Joe Biden: “zostańcie w kolejkach”

6:40 pm – najnowsze dane z Florydy – policzono ponad 75 % głosów

6:30 pm – zamknęły się lokale wyborcze w stanach: Północna Karolina (niektóre lokale mają wydłużone godziny zamknięcia o około 40 minut), Ohio, West Virginia

6:25 pm – głosy w kolejnym ważnym stanie – Georgia (w tej chwili 4 % policzone)

6:15 pm – pierwsze głosy ze stanu Florida (w tej chwili 37 % policzone)

6:10 pm – kolejne głosy napływają z lokali wyborczych w kilku stanach, Kentucky i Indiana powinny trafić bez niespodzianek do Donalda Trumpa, Vermont do Joe Bidena

6:07 pm – Karolina Północna wydłuża czas otwarcia niektórych lokali wyborczych.

6:00 pm – zamknęły się kolejne lokale wyborcze w 6 stanach: Florida (E), Georgia, Indiana (C), Kentucky (C), New Hampshire, South Carolina, Virginia, Vermont

5:58 pm – Bernie Sanders na Twitterze nawołuje do pozostania w kolejce przed zamknięciem lokali.

5:35 pm – pierwsze głosy, które spływają z lokali wyborczych w Indianie i Kentucky:

5:35 pm – Joe Biden na Twitterze: “Lokale wyborcze w niektórych częściach kraju zostają zamykane, pamiętajcie zostać w kolejce. Jeśli stoisz w kolejce przed zamknięciem, będziesz mógł zagłosować nawet po zamknięciu.”

5:15 pm – Donald Trump na Twitterze: “Wyglądamy (wyniki) naprawdę dobrze w całym kraju. Dziękuję Wam!”

5:00 pm – zostały zamknięte pierwsze lokale wyborcze w stanach Kentucky i Indiana

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!