USA: za nami ostatnia debata prezydencka Donald Trump – Joe Biden, relacja

Wiadomości USA

1
1722
Donald Trump Joe Biden ostatnia debata wybory USA

W Nashville w stanie Tennessee w USA zakończyła się druga debata prezydencka. Było to ostatnie bezpośrednie starcie prezydenta Donalda Trumpa i byłego wiceprezydenta Joe Bidena przed wyborami. Moderatorem debaty była dziennikarka telewizji NBC News Kristen Welker. Spotkanie było o wiele spokojniejsze niż pierwsza debata.

Co sądzicie na jej temat?

Pierwszym i najważniejszym tematem w debacie była pandemia koronawirusa.

Każdy z kandydatów przedstawił swoje zdanie na temat koronawirusa. Joe Biden oskarżał Donalda Trumpa o złe zarządzaniem kryzysem ws. pandemii koronawirusa. Donald Trump odpowiadał, że jego przeciwnik zmieniał zdanie na temat pandemii, tak samo jak robił to Dr Anthony Fauci i mówił, że źle robi gdy prezydent zamykał kraj, a teraz uważa, że powinien zrobić to wcześniej.

Zdaniem prezydenta USA nauczyliśmy się dużo o pandemii i nie możemy sobie pozwolić na zamknięcie kraju, dlatego, że cytując prezydenta “tego kraju później może już nie być”. Joe Biden wspomniał, że jest zwolennikiem noszenia maseczek przez cały czas i że to jest główna kwestia, na której powinniśmy się skupić, wspomniał również że nie chce otwierać restauracji jeśli nie będą one przygotowane na warunki pandemii.

Donald Trump uważa, że uczymy się tego wirusa i uczymy się żyć z nim – nie mamy innego wyboru. Nie możemy zamknąć się w piwnicy, tak jak zrobił to Joe Biden – D.T

Joe Biden uważa, że ludzie uczą się umierać z koronawirusem, a nie żyć z nim. – J.B

Poniżej wideo z wypowiedzią Doktora Fauciego na temat pandemii: “To nie jest wielkie zagrożenie dla ludzi w Stanach Zjednoczonych, Amerykanie nie powinni się obawiać”. Donald Trump miał rację, nawet doktorzy się mylili, każdy się mylił, bo nie znał tego wirusa.

Kandydaci rozmawiali o ubezpieczeniach zdrowotnych, o Obamacare i o nowym planie prezydenta Donalda Trumpa, który miałby zastąpić Obamacare. Prezydent powiedział, że plan będzie gotowy w ciągu 2 tygodni. Joe Biden odpowiedział, że czekamy na plan Donalda Trumpa latami i poczekamy jeszcze długo, a on sam ma w planie wprowadzenie zmian w Affordable Care Act.

W debacie był też dłuższy moment na temat Rosji i Chin, nie tylko w sprawie koronawirusa i odpowiedzialności Chin za pandemię, ale również w sprawie prowadzenia biznesu z tymi krajami. Donald Trump oskarżył Joe Bidena o czerpanie zysków przez jego rodzinę robiąc interesy w Chinach i o pieniądzach z Rosji, sam prezydent musiał obronić oskarżenie dot. jego konta bankowego w Chinach – prezydent odpowiedział, że tak, posiadał je – jak miliony biznesmenów na całym świecie, ale zamknął tuż przed kandydowaniem na prezydenta w 2015 roku. Nie zabrakło też rozmowy o relacjach z Koreą Północną.

Kandydaci rozmawiali o nowym pakiecie antykryzysowym, Donald Trump wspomniał, że kwestia braku dogadania jest po stronie Demokratów i Nancy Pelosi.

W temacie wystąpił też temat placy minimalnej. Donald Trump powiedział, że ustawienie sztucznie minimalnej płacy na poziomie 15 dolarów na godzinę spowoduje, że wiele biznesów się zamknie, Joe Biden odpowiedział, że nie jest to prawda.

Rasa, BLM, nierówności społeczne – Donald Trump powiedział, że jest najmniej rasistowską osobą w pomieszczeniu i że nikt nie zrobił tyle dla społeczności Afroamerykanów ile zrobił on. Oprócz tego wspomniał o ruchu BLM i ich lekceważącym i negatywnym stosunku do policji w USA. Joe Biden wspomniał o instytucjonalnym rasizmie, który występuje w Stanach Zjednoczonych i że Donald Trump dolewa oliwy do ognia za każdym razem jeśli chodzi o rasowe zamieszki. Joe Biden przyznał również, że rozumie czemu dzieci o czarnym kolorze skórzy obawiają się czemu mogą być zatrzymani przez policję z powodu rasizmu.

Zmiany klimatyczne – Prezydent Donald Trump porównywał Indie, Chiny i Rosję – mówiąc, że są to kraje z wieloma zanieczyszczeniami, w odróżnieniu do Stanów Zjednoczonych. Joe Biden uważa, że zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie to problem bardzo ważny i nie mamy już wiele czasu żeby go rozwiązać. Plany dotyczące czystej energii mogą być przełomowe, program Bidena będzie miał wpływ na wydobycie ropy i gazu na morzu, Joe Biden przyznał podczas debaty, że będzie chciał odejść od biznesu związanego z ropą naftową.

Na koniec Donald Trump wspomniał o tym, że Joe Biden chce tylko podnoszenia podatków, Joe Biden zakończył mówiąc jeszcze raz m.in. o zakończeniu instytucjonalnego rasizmu.

Więcej wiadomości z USA, wiadomości z Chicago i ze świata – sprawdź nas na Twitterze: kliknij i na Facebooku: kliknij.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

1 KOMENTARZ

  1. Witam wszystkich!
    Piszę z Polski. Oglądałam tą debatę. Myślę, że dziadek Biden powinien dać sobie spokój z polityką. Widać po nim, że już nie domaga i jest mało charyzmatyczny. Trump zaś kipi energią. Tak więc gdybym głosowała to napewno na Trumpa. Pozdrawiam Viki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!