USA: prokurator generalny grozi trzem miastom wstrzymaniem wypłat pieniędzy federalnych

0
787
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prokurator Generalny USA William Barr powiedział, że trzy amerykańskie miasta – Nowy Jork, Portland i Seattle – nie spełniają warunków pozwalających wypłacić im fundusze federalne. W komunikacie Departamentu Sprawiedliwości USA stwierdzono, że panuje w nich anarchia, a tamtejsze władze pozwalają na przemoc i niszczenie mienia. Burmistrzowie miast uważają, że ewentualne wstrzymanie wypłat będzie niekonstytucyjne i zapowiadają walkę o pieniądze. 

Burmistrzowie Nowego Jorku, Portland, Seattle są związani z Partią Demokratyczną. Zapowiedzi pozbawienia ich miast funduszy generalnych nazywają “tanią polityczną grą” prezydenta Donalda Trumpa. 

Departament Sprawiedliwości powołuje się na dane, z których wynika między innymi, że podczas gdy w Nowym Jorku rośnie liczba strzelanin, miasto obcina fundusze policji. Podobne zarzuty administracja Donalda Trumpa ma wobec władz Portland. Urzędnikom z Seattle Departament zarzuca bierność wobec anarchistów, którzy część miasta ogłosili autonomiczną strefą i nie pozwalali na wjazd do niej policji i straży pożarnej. Służby oczyściły ją z demonstrantów po niespełna miesiącu. 

Prokurator generalny William Barr wyraził nadzieję, że władze miast zmienią swoje postępowanie, “poważnie” podejdą do swoich podstawowych zadań i zaczną chronić własnych mieszkańców. 
Burmistrzowie Nowego Jorku, Portland i Seattle napisali, że ich miasta zbliżają mieszkańców, podnoszą się po walce z pandemią oraz mierzą się z najgorszym kryzysem ekonomicznym od prawie stu lat. “Wszystko to mimo lekkomyślności i stronniczości Białego Domu” – napisali burmistrzowie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!