W USA spokojniej, dziś pogrzeb George’a Floyda

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Po protestach przeciwko brutalności policji, które odbywały się przez ostatnie dwa tygodnie, sytuacja w Stanach Zjednoczonych uspokoiła się. Choć niewielkie grupy demonstrantów wciąż maszerują ulicami Waszyngtonu, miasto opuściła większość żołnierzy Gwardii Narodowej. W stolicy USA wyczyszczono większość pomników pomalowanych w czasie manifestacji. 

Choć Biały Dom nadal jest ogrodzony betonowymi barierkami i wysokimi metalowymi siatkami, ulice w centrum miasta zostały odblokowane. Ze skrzyżowań zniknęła większość wozów bojowych i żołnierzy Gwardii Narodowej. Przy Parku Lafayetta, gdzie odbywały się najbardziej burzliwe demonstracje, zbierają się niewielkie grupy protestujących, którzy skandują hasła przeciwko brutalności policji. Na siatce odgradzającej manifestantów od Białego Domu uczestnicy protestów umieszczają plakaty i tablice z napisami wyrażającymi sprzeciw wobec rasizmu i prezydenta Donalda Trumpa. Umieszczono ich na niej co najmniej kilkaset. 

Tymczasem służby parkowe kontynuowały czyszczenie pomników, na których wypisano sprayem hasła wymierzone w policję. Wcześniej wodą pod ciśnieniem usunięto farbę z pomnika II wojny światowej, ściany Pomnika Lincolna oraz postumentu pomnika Kazimierza Pułaskiego. Wczoraj wyczyszczono pomniki Tadeusza Kościuszki i niemieckiego bohatera wojny o niepodległość USA Barona von Steubena. 

George Floyd, 46-letni Afroamerykanin, który zginął 25 maja podczas aresztowania przez policję w Minneapolis zostanie dzisiaj pochowany w swoim rodzinnym mieście – Houston w Teksasie. Jego śmierć stała się zarzewiem wielotysięcznych protestów w Stanach Zjednoczonych przeciwko rasizmowi i brutalności policji. Podczas protestów dochodziło do starć z policją i plądrowania sklepów. W większości były one jednak pokojowe. 

Demonstracje odbyły się też w wielu państwach świata.

Wczoraj tysiące ludzi oddały hołd Floydowi, gdy trumnę z jego ciałem wystawiono w kościele Fountain of Praise w Houston. Wielu z nich stało w 40-stopniowym upale w kolejce, by wejść do środka. Obowiązywały ich maseczki i rękawiczki oraz zachowanie odstępu. Według miejscowych władz, w ten sposób pożegnało go około sześciu tysięcy osób. 

W pogrzebie będzie uczestniczyła tylko najbliższa rodzina 46-letniego George’a Floyda. 
Derek Chauvin, policjant, który przyczynił się do śmierci Floyda, klęcząc po zatrzymaniu na jego szyi, został oskarżony o zabójstwo. Trzej inni policjanci, świadkowie zdarzenia, są aresztowani i będą sądzeni za współudział.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!