USA: przesłuchania w Kongresie ws. procedury impeachmentu

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Podczas przesłuchań w Kongresie ambasador USA w Brukseli Gordon Sondland zeznał, że prezydent Donald Trumo nigdy wprost nie domagał się wszczęcia dochodzenia w sprawie Joe Bidena w zamian za pomoc wojskową. Sondland wyraził przekonanie, że taki związek istniał. Powiedział, że sam przekazał taki warunek stronie ukraińskiej. Gordon Sondland powiedział kongresmanom, że na podstawie kontaktów z prezydentem Trumpem, jego prawnikiem Rudolphem Giulianim oraz innymi przedstawicielami administracji nabrał przekonania, że Ukraina nie otrzyma pomocy wojskowej oraz spotkania na szczeblu prezydenckim, dopóki nie ogłosi śledztwa przeciwko firmie Barisma, w której był zatrudniony Hunter Biden oraz dochodzenia w sprawie rzekomej ingerencji Ukrainy w amerykańskie wybory prezydenckie 2016 roku.

 

“Wszyscy rozumieliśmy, że jeśli odmówimy współpracy z Panem Giulianim to stracimy istotną okazję na umocnienie relacji Stanów Zjednoczonych z Ukrainą. Tak więc wykonywaliśmy polecenia prezydenta” – wyjaśniał. Podczas przesłuchania będącego częścią procedury impeachmentu Gordon Sondland przyznał, że podczas bezpośredniej rozmowy telefonicznej prezydent Trump powiedział mu, że nie stawia żadnych warunków Ukrainie. Pytany czy kiedykolwiek prezydent Trump lub Rudolph Giuliani powiedzieli mu, że pomoc wojskowa dla Kijowa jest uzależniona od śledztwa w sprawie Barismy, ambasador zaprzeczył. Sondland wyjaśnił, że było to jego domniemanie.

 

Dzisiaj trwają również przesłuchania Davida Holmes’a, doradcy ds. dyplomatycznych w ambasadzie USA na Ukrainie i Fiony Hill, byłej doradczyni ds. Rosji w Białym Domu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!