Ukraina

Pierwsze myśliwce F-16 dotarły na Ukrainę

31/07/2024 0 komentarzy
f-16

Pierwsze myśliwce F-16 dotarły na Ukrainę. Samoloty zostały przekazane przez NATO z blisko rocznym opóźnieniem. Nie jest znana liczba przekazanych maszyn. Telewizja Bloomberg podaje, że liczba samolotów jest “mała”. Nie wiadomo też, kiedy rozpoczną misje bojowe z ukraińskimi pilotami za sterami. Pojawiły się informacje, że szkolenie ukończyło sześciu ukraińskich pilotów.

Przekazane myśliwce mają wzmocnić ukraińska obronę przeciwlotniczą. Ich zadaniem mają być działania obronne, takie jak zestrzeliwanie rosyjskich pocisków, dronów oraz innych statków powietrznych atakujących terytorium Ukrainy.

Proces przekazania opóźnił się, bo ukraińska armia dysponowała niewielką liczbą pilotów, którzy mogli przejść szkolenie. Byli oni potrzebni do obrony ukraińskiej przestrzeni powietrznej. F-16 są znacznie bardziej skomplikowane w obsłudze niż samoloty bojowe, na których do tej pory latali ukraińscy piloci. Proces przekazania opóźnił się też z powodu negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi, które jako producent samolotu musiały wyrazić zgodę.

Przekazanie łącznie około 80 myśliwców zapowiedziały Belgia, Dania, Holandia i Norwegia. W kwietniu Stany Zjednoczone zgodziły się na przekazanie 65 maszyn. Nie wiadomo, jaka liczba myśliwców ostatecznie trafi na wyposażenie ukraińskiej armii.

F-16 to wielozadaniowy samolot bojowy produkowany od 1976 roku przez amerykańską firmę Lockheed Martin. Jest on nieustannie modernizowany, a jego możliwości bojowe są rozwijane.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych