Wczoraj obchodziliśmy Narodowy Dzień Margarity. Eksperci przypominają, że drinki Margarita są zagrożone przez wzrost temperatur i coraz bardziej nieprzewidywalne zjawiska pogodowe. Obiektem zagrożenia jest główny składnik występujący w tequili, czyli roślina agawy. Agawa jest odporna na suszę. Pomimo, iż może rosnąć w gorącej temperaturze oraz przy minimalnej wilgotności, cykl życia Agawy jest zbyt delikatny, aby wytrwać smagnięcia nagłymi, dużymi zmianami pogodowymi, wywołanymi przez kryzys klimatyczny.
Oprócz zagrożeń wynikających z nagłych zmian pogodowych, od suszy do sztormów i powodzi, cykl życia agawy zależy od owadów i ptaków przenoszących pyłki. Nagłe zmiany pogodowe, wynikające z kryzysu klimatycznego mają również wpływ na procesy zapylania i roznoszenia nasion przez pszczoły, motyle, ptaki i nietoperze.
Z powodu wysokiego zapotrzebowania na alkohole na bazie agawy, farmerzy stosują uprawy monokulturowe, prowadzące do zmniejszenia różnorodności genetycznej.
Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, rośliny agawy mogą przetwarzać w znacznej ilości dwutlenek węgla z atmosfery. Naukowcy rozpoczęli badania nad żywotnością i opłacalnością upraw nie wymagających dużej ilości wody na terenach o wysokiej zmienności klimatu. Badacze uważają, że farmerzy uprawiający agawę muszą zacząć myśleć o strategiach adaptacji, aby przetrwać w bardziej gorących, suchych i zmiennych warunkach klimatycznych.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!