Prezydent Ukrainy: “robimy wszystko, by na tereny odzyskane od okupanta wróciło normalne życie”

0
102
Zelensky
Fot. president.gov.ua
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

“Robimy wszystko, by na tereny odzyskane od okupanta wróciło normalne życie”- deklarował w cowieczornym przemówieniu w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski był dzisiaj przed południem w Chersoniu, który był zajęty przez rosyjskie wojska w lutym. Przed kilkoma dniami udało się go odzyskać.  

“Wszyscy wiemy, jak jest na Ukrainie, kiedy powiewa nad miastem ukraińska flaga”- mówił

“Kiedy jest flaga Ukrainy, jest cywilizacja. Jest wolność. Jest ubezpieczenie społeczne. Jest infrastruktura. Jest ochrona. Jest kto dbać o ludzi. Jest wszystko co znika i co zostaje zniszczone, gdy przybywa okupant. Oto co oznacza rosyjska flaga: kompletna dewastacja. Nie ma prądu, nie ma komunikacji, nie ma internetu, telewizji. Okupanci wszystko zniszczyli – celowo. To ich operacja specjalna. W przeddzień zimy rosyjscy najeźdźcy zniszczyli ludziom absolutnie całą infrastrukturę krytyczną. Absolutnie wszystkie ważne obiekty w mieście i regionie są zaminowane”- mówił. 

Wieczorem Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwało Rosję do wzięcia odpowiedzialności za agresję na Ukrainę. Zgromadzenie przyjęło rezolucję, w której uznano, że Rosja powinna ponieść odpowiedzialność za pogwałcenie prawa międzynarodowego oraz prawodawstwa Ukrainy. Rezolucję oparły 94 kraje spośród 192 państw należących do ONZ. “Rosja musi ponieść prawne konsekwencje wszystkich swoich działań naruszających prawo międzynarodowe między innymi poprzez wypłacenie reparacji za wyrządzone szkody” – napisano w rezolucji.

“Od zwycięstwa wyzwoleńczego w Chersoniu do zwycięstwa dyplomatycznego w Nowym Jorku! Zgromadzenie Ogólne właśnie dało zielone światło dla utworzenia mechanizmu odszkodowań za rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Agresor zapłaci za to, co zrobił!”- napisał potem na Twitterze Wołodymyr Zełenski. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!