Wkraczając w nowy rok, poznamy również nowe pokolenie: Pokolenie Beta.
Prawdopodobnie większość z nas zna pokolenia, które pojawiły się wcześniej: Greatest Generation (1900-1924), Silent Generation (1925-1945), Baby Boomers (1946-1964), Pokolenie X (1965-1979), Millennials (1980-1994), Pokolenie Z (1995-2012) i Pokolenie Alpha.
Początek 2025 roku będzie oznaczał koniec Pokolenia Alpha (ogólnie mówi się, że rozpoczęło się na początku 2010 roku) i początek nowego pokolenia.
Zgodnie z wpisem na blogu Marka McCrindle’a, autora i demografa, któremu przypisuje się pomoc w zdefiniowaniu dwóch poprzednich etykiet pokoleniowych, Pokolenie Beta obejmie osoby urodzone między 2025 a 2039 rokiem. McCrindle twierdzi, że Pokolenie Beta będzie stanowić 16 proc. globalnej populacji do 2035 roku, a wielu z nich dożyje 22 wieku.
Jak widzieliśmy w przypadku milenialsów, następnie pokolenia Z, a teraz pokolenia Alpha, technologia odegrała dużą rolę w definiowaniu każdej grupy. Millenialsi doświadczyli wczesnego rozwoju Internetu, który rozwinął się wraz z dorastaniem pokolenia Z. Pokolenie Alpha było otoczone technologią – badania pokazują, że większość z nich ma już smartfona, a wielu spędziło lata ucząc się online podczas pandemii COVID. Teraz widzą również, jak sztuczna inteligencja przenika do życia.
Przewiduje się, że pokolenie Beta będzie niezwykle zintegrowane technologicznie.
„Generacja Beta będzie prawdopodobnie pierwszym pokoleniem, które doświadczy autonomicznego transportu na dużą skalę, rozwiniętych technologii zdrowotnych i wciągających środowisk wirtualnych jako standardowych aspektów codziennego życia” – napisał McCrindle.
Jason Dorsey, badacz pokoleniowy i autor książki „Zconomy: How Gen Z Will Change the Future of Business – and What to Do About It”, wyjaśnił NBC News, że pokolenie Beta będzie prawdopodobnie zależne od technologii, która pomoże im w rozwiązywaniu problemów. Będą również bardziej w nią zaangażowani niż poprzednie pokolenia – nawet Gen Alpha, grupa, która jest powszechnie nazywana „dziećmi iPada”.
Pew Research Center ogłosiło wcześniej, że zaprzestało używania etykiet pokoleniowych w ramach swoich projektów badawczych. Ośrodek Pew stwierdził, że „dziedzina została zalana treściami, które często są sprzedawane jako badania, ale bardziej przypominają clickbait lub mitologię marketingową”. W związku z tym etykiety te będą używane tylko wtedy, gdy dane historyczne pozwolą na porównanie pokoleń na podobnych etapach życia.
„Etykiety pokoleniowe są pomocne, o ile rozumiesz ich ograniczenia” – powiedział Dorsey dla NBC. „Uważamy, że są one naprawdę pomocne, aby uzyskać przewagę, aby stworzyć więcej wspólnego zrozumienia. … Wszyscy wciąż jesteśmy indywidualnościami”.