Budowa własnego systemu płatności z pominięciem dolara, walka z sankcjami, stworzenie wspólnej giełdy zbożowej i wzajemne inwestycje – na te dziedziny współpracy wskazały państwa BRICS. Podpisały deklarację podczas szczytu w Kazaniu w rosyjskim Tatarstanie.
Wezwano również do zawieszenia broni w Gazie, wspomniano o inicjatywach mediacji w wojnie rosyjsko-ukraińskiej oraz wyrażono dążenie do zakończenia innych konfliktów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że dokument dowodzi tego, iż BRICS nie ma jednolitego stanowiska w sprawie kremlowskiej agresji. Zdaniem Kijowa rosyjska inicjatywa narzucenia globalnemu Południu wizji tej wojny, zakończyła się porażką.
Podczas szczytu po raz pierwszy od pięciu lat spotkali się przywódca Chin Xi Jinping i premier Indii Narendra Modi. Zgodzili się co do potrzeby utrzymania pokoju na granicach, wspólnych patrolach i normalizacji stosunków. Władimir Putin zapowiedział natomiast zawarcie układu o szerokiej współpracy z Iranem, którego prezydent wziął udział w szczycie w Kazaniu.
Na spotkaniu państw BRICS zdalnie udział wziął prezydent Brazylii, a prezydent Kuby odwołał udział z powodu kryzysu energetycznego w kraju oraz huraganu Oscar. Prezydent Serbii nie zjawił się, wskazując jako powód wizyty z Unii Europejskiej – w Belgradzie będą premierzy Polski Donald Tusk, premier Grecji, premier Węgier i premier Słowacji oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej. Na miejscu był natomiast prezydent Wenezueli Nicolas Maduro. W sumie w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele trzydziestu sześciu państw.
Pełnymi członkami grupy BRICS są również Egipt, Etiopia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Iran. Wśród kandydatów są m.in. Turcja i Arabia Saudyjska.