Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do zwiększenia produkcji szczepionek przeciwko małpiej ospie. Zwraca się także do krajów posiadających jej zapasy o przekazanie ich krajom, w których istnieją ogniska choroby.
Rzeczniczka organizacji Margaret Harris powiedziała dziennikarzom, że w magazynach znajduje się 500 tysięcy dawek duńskiej szczepionki MVA-BN, a dodatkowe prawie dwa i pół miliona dawek można szybko wyprodukować, jeśli kupujący wyrażą zainteresowanie. Na 2025 rok mogłoby to być 10 milionów dawek.
Istnieje także japońska szczepionka LC16, która nie jest wprowadzona na rynek, ale została wyprodukowana na zlecenie rządu Japonii. “Zapasy tej szczepionki są znaczne” – dodała rzeczniczka, mówiąc, że WHO współpracuje z Tokio, aby ułatwić ich przekazywanie.
Do apelu Światowej Organizacji Zdrowia dołączyli Lekarze bez Granic. Wezwali duńskiego producenta szczepionki Bayern Nordic do obniżenia cen, twierdząc, że MVA-BN jest poza zasięgiem większości krajów zagrożonych małpią ospą.
Kilka dni temu WHO ogłosiła, że wzrost zachorowań na małpią ospę w Afryce stanowi obecnie globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. W związku z pogarszającą się sytuacją szef organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił najwyższy możliwy stopień alarmowy. Także Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób zaleca, by podróżujący do Afryki zaszczepili się. To odpowiedź na pojawienie się nowego wariantu tego wirusa.
Istnieją dwa podtypy wirusa: bardziej zjadliwy i śmiercionośny Klad 1, endemiczny w Basenie rzeki Kongo w Afryce Środkowej i Klad 2, endemiczny w Afryce Zachodniej. Poza Afryką, wystąpienie nowego, potencjalnie śmiertelnego wariantu małpiej ospy zgłosiły Szwecja i Pakistan, w których odnotowano po jednym przypadku.
Małpia ospa może być przenoszona przez bliski kontakt z osobą zarażoną. Osoby, które zostały zaszczepione przeciwko ospie wietrznej w przeszłości, mogą potrzebować tylko jednej dawki przypominającej zamiast dwóch. Dawki przypominające szczepionki są zwykle zalecane co dwa do 10 lat, jeśli dana osoba pozostaje w ciągłym ryzyku zakażenia.