Caritas Polska kontynuuje pomoc dla pogrążonej w kryzysie Wenezueli. Po wyborach prezydenckich panuje tam chaos, a w wyniku protestów aresztowano blisko 2 tys. uczestników demonstracji, 20 osób zostało zabitych a około 90 rannych. Wenezuela jest pogrążona w głębokim kryzysie gospodarczym i migracyjnym, a blisko 8 mln osób opuściło kraj.
Nina Mocior z Caritas Polska, która jest na miejscu, koordynuje piątą akcję “Paczka dla Wenezueli”. W jednej paczce są najpotrzebniejsze produkty – zaznacza. Jest tam m.in. ryż, fasola, kawa, słodycze, cukier, szampon, mydła, podpaski, papier toaletowy.
Uciekający z Wenezueli są najczęściej skazani na kilkumiesięczną pieszą wędrówkę. Dlatego im – jak dodaje Nina Mocior – oferowana jest pomoc humanitarna. “Robimy objazd trasą razem z osobami, które poruszają się piechotą. Obecnie infrastruktura jest zaplanowana na osiem, dziewięć punktów, które są położone od granicy poprzez największe biegi komunikacyjne w kraju i osoby te mają możliwość skorzystać z takich punktów serwisowych, gdzie dostają jedzenie, oferowane są trzy posiłki dziennie” – wyjaśnia.
Wolontariusz Alfonso Orozco opowiada o bardzo trudnej sytuacji w Wenezueli. “Dla mnie sytuacja jest porównywalna do tej na Ukrainie, która cierpi z powodu rosyjskiej agresji. Ale w tym przypadku to nie Rosja, ale grupa ludzi w naszym kraju, która przejmuje kontrolę nad całym terytorium. Najbardziej potrzebujemy zmiany rządu oraz zapewniania podstawowych potrzeb: obecność przy rodzinie, jedzenie, woda, elektryczność, transport” – powiedział.
Według danych Caritas, ponad 4,4 miliona Wenezuelczyków ma problem z dostępem do żywności, schronienia, edukacji i formalnego zatrudnienia w krajach przyjmujących. 92% żyje poniżej granicy ubóstwa. Granicę Kolumbii z Wenezuelą na moście Bolivara codziennie przekracza około 50 000 ludzi.
W ramach piątej akcji „Paczka dla Wenezueli” Caritas przeznaczyła 1,6 miliona euro. Program objął wsparciem już 31 153 osoby.