Polityczny przywódca ugrupowania Hamas Ismail Hanija zginął w stolicy Iranu, Teheranie. Jego śmierć potwierdził Hamas w oświadczeniu, w którym o zabicie swojego lidera oskarża Izrael. Stany Zjednoczone nie były zaangażowane w zabójstwo lidera Hamasu Ismaela Hanije – poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken. W czasie rozmowy z telewizją News Asia zaznaczył, że jego państwo nie miało także wiedzy o planowanym ataku.
Ismail Hanija zginął podczas wizyty w Teheranie, gdzie przebywał z okazji zaprzysiężenia nowego prezydenta Iranu Masuda Pezeszkiana. Jak poinformował Hamas w wydanym oświadczeniu, przywódca ugrupowania został zabity w ataku powietrznym na jego dom w irańskiej stolicy. Śmierć Ismaila Haniji potwierdziła również irańska Gwardia Rewolucyjna.
Ismail Hanijja urodził się w obozie dla uchodźców palestyńskich Al Szati w Strefie Gazy. Studiował literaturę arabską na Uniwersytecie Islamskim w Gazie. Po ukończeniu studiów przez 3 lata przebywał w izraelskim więzieniu za udział w pierwszej Intifadzie w 1987 roku, a następnie został deportowany do Libanu. Po powrocie do Stefy Gazy, został dziekanem Uniwersytetu Islamskiego. W 1997 roku został szefem gabinetu politycznego duchowego przywódcy ugrupowania Hamas – Ahmada Jasina. Izrael zarzucał mu udział w atakach przeciwko cywilom, przez co stał się celem sił izraelskich. Przeżył kilka nieudanych zamachów na swoje życie. W latach 2006 – 2007 był premierem Autonomii Palestyńskiej, a od 2017 roku pełnił funkcję przywódcy politycznego Hamasu.
7 października ubiegłego roku bojownicy Hamasu zaatakowali Izrael, zabijając prawie 1200 osób. Siły izraelskie rozpoczęły wtedy działania odwetowe w Strefie Gazy, w których od października po stronie palestyńskiej zginęło ponad 39 200 osób. W atakach izraelskich w 2024 w Strefie Gazy, zginęło trzech synów Ismaila Haniji. Jako przywódca polityczny Hamasu, odgrywał on dużą rolę w negocjacjach w sprawie porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Uczestniczył w rozmowach w Katarze, toczących się między głównymi stronami konfliktu i mediatorami.
Według obserwatorów, zamach na Haniję może zwiększyć presję na izraelskie władze, by zakończyć operację wojskową w Strefie Gazy, bowiem premier Izraela Benjamin Netanjahu od dawna powtarzał, że głównym celem jest pozbawienie Hamasu przywództwa. Niektórzy analitycy wskazują jednak na możliwą eskalację konfliktu, w który może się otwarcie włączyć Iran, wspierając zarówno Hamas, jak i Hezbolah operujący na północy Izraela. Taki scenariusz przewiduje również rzecznik prasowy Hamasu Sami Abu Zuhri, który nazwał śmierć Haniji „poważną eskalacją, która nie osiągnie swoich celów”.