Szczyt NATO: Ukraina apeluje o zniesienie ograniczeń ws. ataków na cele w Rosji

0
Ukraina NATO
Fot. Anadolu Agency
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zaapelował o zniesienie ograniczeń w stosowaniu przez jego kraj broni przekazanej przez sojuszników. Podczas ostatniego dnia szczytu NATO w Waszyngtonie pokreślił, że zezwolenie na atakowanie celów wojskowych w Rosji może mieć przełomowy wpływ na przebieg wojny.

Niektóre kraje wymagają, by wojsko Ukrainy używało dostarczonego uzbrojenia jedynie na terytorium swojego kraju. „Nasi partnerzy muszą znieść wszelkie ograniczenia w używaniu broni nie tylko na terenie Ukrainy. Musimy mieć możliwość odpowiedzi na ataki przeprowadzane z terytorium Rosji” – tłumaczył Andrij Jermak.

Szef kancelarii ukraińskiego prezydenta podkreślił, że Rosja atakuje ludność cywilną, szpitale dziecięce i szkoły na Ukrainie. „Walka z nimi jest niemożliwa, a my mamy ograniczenia” – dodał Andrij Jermak. Wyraził również nadzieję, że sojusznicy Ukrainy jak najszybciej „zrozumieją i podejmą decyzje w tej sprawie”.

Dotychczas prezydent USA Joe Biden zezwolił ukraińskim wojskom na użycie amerykańskiej broni dalekiego zasięgu tylko na niektórych terytoriach Rosji. Z kolei nowy premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer podkreślił, że przekazane Ukrainie przez jego kraju pociski muszą być używane „zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym” oraz „do celów defensywnych”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!