Emir Kataru chce bliższej współpracy gospodarczej z Polską

0
Fot. Facebook: Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Emir Kataru chce bliższej współpracy gospodarczej z Polską. Przebywający z wizytą w Warszawie szejk Tamim bin Hamad Al Thani spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Katar jest obok USA głównym dostawcą gazu skroplonego do Polski. 

Szejk Tamim określił relacje na linii Doha-Warszawa mianem “strategicznych”. “Rozmawialiśmy z prezydentem o wielu sprawach, o możliwości poszerzenia spektrum współpracy w obszarze edukacji, technologii, a także inwestycji” – mówił emir. “Katarskie inwestycje w Polsce już działają, chcemy zwiększyć ich liczbę. Dążymy również do tego, żeby zachęcić polskie firmy i koncerny do inwestowania w Katarze” – zadeklarował szejk Tamim bin Hamad Al Thani.

Emir Kataru mówił też o politycznym zaangażowaniu jego kraju w powstrzymanie konfliktu na Bliskim Wschodzie i wojny na Ukrainie. “Sytuacja w Strefie Gazy jest katastrofalna, bardzo ciężka” – podkreślił przywódca. “Dlatego potrzebujemy tego międzynarodowego wsparcia, żeby zatrzymać tę wojnę. Jeśli chodzi o kryzys ukraińsko-rosyjski – staramy się odgrywać rolę humanitarną, według naszych możliwości. Udawało się na przykład wydostać dzieci z miejsc konfliktu po stronie ukraińskiej i rosyjskiej” – wyjaśniał szejk Tamim.

Katar rozmawia zarówno z Ukrainą i jej sojusznikami, jak i z samą Rosją. Wczoraj w Kazachstanie emir spotkał się z Władimirem Putinem. W połowie czerwca Katar wziął natomiast udział w szczycie pokojowym w Szwajcarii i znalazł się w gronie ponad 80 sygnatariuszy komunikatu potępiającego rosyjską agresję i respektującego prawo Ukrainy do nienaruszalności granic.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!