Założyciel WikiLeaks Julian Assange i rząd USA podpisali ugodę, która zakończy trwającą ponad dekadę sprawę i umożliwiła mężczyźnie wyjście z więzienia.
Assange, którego strona internetowa ujawniła amerykańskie tajne informacje dotyczące wojny w Iraku, a później opublikowała e-maile na temat Partii Demokratycznej podczas wyborów w 2016 roku, ma w tym tygodniu przyznać się do zarzutu przestępstwa polegającego na rozpowszechnianiu tajnych informacji.
Założyciel WikiLeaks ma złożyć oświadczenie, w którym przyznaje się do zarzucanego mu czynu, jutro przed sądem federalnym na wyspie Saipan – terytorium zależnym USA będącym częścią Marianów Północnych. Wyrok ma zapaść niezwłocznie po złożeniu zeznań. Assange odsiedział już 62 miesiące w brytyjskim więzieniu, a prokuratorzy nie wnioskują o dodatkowe pozbawienie wolności.
Julian Assange założył WikiLeaks w 2006 roku jako platformę do udostępniania materiałów demaskujących tajne działania potężnych organizacji, w tym rządów i korporacji. Portal zyskał międzynarodowe uznanie za to, co ujawnił na temat operacji USA w Afganistanie i Iraku. Rząd USA stwierdził, że narusza to prawo oraz zagraża życiu i bezpieczeństwu ludzi.
W 2010 roku Szwecja wydała nakaz aresztowania Assange’a w związku ze śledztwem dotyczącym gwałtu. Mężczyzna opuścił on ten kraj i udał się do Wielkiej Brytanii. W 2012 roku, w następstwie orzeczenia najwyższego sądu Zjednoczonego Królestwa zezwalającego na ekstradycję do Szwecji, azyl przyznał Assange’owi Ekwador – po tym, jak założyciel WikiLeaks wszedł do ambasady tego kraju w Londynie. W 2019 roku Ekwador unieważnił status azylu, a londyńska policja – na wniosek Departamentu Sprawiedliwości – aresztowała Juliana Assange’a.
Mężczyzna przebywał w więzieniu Belmarsh, ośrodku o zaostrzonym rygorze, w południowo-wschodnim Londynie. Walczył z próbami sprowadzenia go do Stanów Zjednoczonych i postawienia tam zarzutów. Argumentował, że w przypadku skazania grozi mu dożywocie.