Raport NATO – 23 kraje przeznaczają na obronę co najmniej 2% PKB

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

23 kraje NATO przeznaczają na obronę wymagane co najmniej 2 procent swojego PKB. To rekordowa liczba. Polska pozostaje liderem rankingu już drugi rok z rzędu z wydatkami na poziomie 4,12 procent PKB. Tak wynika z raportu opublikowanego przez kwaterę główną Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przez wiele lat to Stany Zjednoczone przewodziły krajom NATO w wydatkach na zbrojenia w stosunku do wielkości krajowej gospodarki. W ubiegłym roku wyprzedziła je Polska i utrzymuje się na czele rankingu. Druga jest Estonia, która przeznacza 3,43 procent, a na trzecie miejsce spadły USA z wydatkami na poziomie 3,38 procent PKB. Powyżej trzech procent przeznaczają jeszcze Łotwa i Grecja. Ostatnia w grupie 23 krajów, które spełniają NATO-wski wymóg jest Słowacja, której wydatki na zbrojenia to 2 procent PKB. 

Natomiast najgorzej spośród wszystkich krajów Sojuszu wypada Hiszpania, która na obronę wydaje zaledwie 1,28 procent PKB. Pierwszą niechlubną trójkę uzupełniają wspólnie Słowenia i Luksemburg. 

Kraje Sojuszu ostatnio znacząco zwiększyły wydatki. Jeszcze w lutym 18 krajów spełniały wymóg, a w ubiegłym roku było tych państw 11. Dość wspomnieć, że kiedy dekadę temu uzgodniono 2-procentowy wymóg to tylko 3 kraje go spełniały. Ten wymóg to zobowiązanie sojuszników z 2014 roku na szczycie w Walii w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję i inwazję na wschodzie Ukrainy, w Donbasie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!