Rada Bezpieczeństwa ONZ poparła amerykański plan zakończenia konfliktu w Gazie

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła popierany przez USA plan zawieszenia broni w Strefie Gazy. Głosowanie było niemal jednomyślne. 14 członków Rady poparło rezolucję, Rosja wstrzymała się od głosu.

Hamas akceptuje uchwałę Rady Bezpieczeństwa ONZ i w tej sprawie jest gotowy do negocjacji. Takie informacje miał przekazać agencji Reutersa szef wydziału polityki zagranicznej Hamasu, Sami Abu Zuhri.

Ambasador USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Linda Thomas-Greenfield powiedziała członkom Rady Bezpieczeństwa, że Izrael już zgodził się na porozumienie określone w rezolucji i wezwała Hamas do zrobienia tego samego.

Porozumienie przewiduje trzy etapy procesu zakończenia wojny. Rozpocząłby się on od natychmiastowego zawieszenia broni, zmierzał do trwałego zakończenia wojny i odbudowy Strefy Gazy. Wszyscy przetrzymywani przez Hamas zakładnicy mieliby zostać uwolnieni.
Według obserwatorów przyjęcie rezolucji stosunkiem głosów 14 do 0 może wzmocnić pozycję sekretarza stanu Antony’ego Blinkena, który powrócił na Bliski Wschód, by naciskać na Hamas i Izrael, by zgodziły się na zawieszenie broni.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!