Prezydent USA: wniosek MTK o aresztowanie premiera Izraela jest skandaliczny

0
Fot. ABC News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W ocenie prezydenta Stanów Zjednoczonych wniosek głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego o aresztowanie premiera Izraela jest skandaliczny. 

„Wniosek prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydanie nakazów aresztowania izraelskich przywódców jest oburzający. Chcę powiedzieć jasno: bez względu na to, co sugeruje ten prokurator, nie ma żadnej, ale to żadnej równoważności pomiędzy Izraelem a Hamasem” – napisał Joe Biden w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom. Amerykański prezydent zadeklarował, że USA zawsze będą stać po stronie Izraela w obliczu zagrożeń dla jego bezpieczeństwa. 

Rzecznik do spraw bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że stawianie znaku równości pomiędzy organizacją terrorystyczną Hamas a rządem Izraela, który prowadzi przeciwko Hamasowi działania militarne, jest niedorzeczne. 

Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego poinformował, że wniósł o nakazy aresztowania przywódców Izraela i Hamasu, w tym premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Karim Khan oświadczył, że jego zdaniem premier Netajahu, izraelski minister obrony Joaw Gallant i trzej przywódcy Hamasu są odpowiedzialni za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w Strefie Gazy i Izraelu.

Izrael i Hamas krytykują głównego prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego. Hamas poprosił MTK o anulowanie nakazów aresztowania jego przywódców i potępił decyzję organu. Terrorystyczna organizacja twierdzi, że prokurator pomylił ofiarę z katem. Z kolei Izrael – ustami swojego szefa dyplomacji Israela Katza – nazwał wniosek Karima Khana “historyczną hańbą, która zostanie zapamiętana na zawsze”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!