Chiński prezydent zapowiedział wsparcie dla Węgier w UE

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Wspólne deklaracje o strategicznym partnerstwie, kilka umów gospodarczych, ale przede wszystkim zapewnienie, że Chiny będą wspierać Węgry w Unii Europejskiej – to efekty rozmów chińskiego przywódcy w Budapeszcie. Wcześniej chiński prezydent spotkał się z węgierską głową państwa.

Xi Jinping ewidentnie chce mieć węgierską przyjaźń wewnątrz Unii Europejskiej niż poza nią – uważają komentatorzy. Wielu ekspertów przed jego wizytą podkreślało, że Węgry są Chinom potrzebne jako brama do Zachodu. Dziś prezydent Chin potwierdził te słowa.

„Chiny wspierają Węgry, aby szybciej się rozwijały i odgrywały większą rolę w Unii Europejskiej. Nasze kraje mają podobne stanowisko w wielu ważnych kwestiach regionalnych i międzynarodowych.” – powiedział w Budapeszcie chiński przywódca.

Dla Viktora Orbána liczą się przede wszystkim chińskie inwestycje na Węgrzech. Dziś oficjalnie ogłoszono to o czym nad Dunajem mówiło się od kilku miesięcy. Pierwsza europejska fabryka największego producenta aut elektrycznych na świecie BYD powstanie właśnie na Węgrzech.
„Węgrzy przegrali XX wiek, chcemy wygrać wiek XXI, a do tego potrzebujemy partnerów i najnowocześniejszych technologii” – powiedział węgierski premier.

Program wizyty Xi Jinpinga na Węgrzech jest owiany tajemnicą. Wiadomo jedynie, że jutro wraca stąd do Chin.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!