Pierwsza od 1,5 roku rozmowa min. obrony Chin i USA

0
Fot. NHK News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ministrowie obrony Chin i USA rozmawiali po raz pierwszy od półtora roku – podają amerykańskie media. Pisze o tym m.in. dziennik San Diego Union Tribune.

To pierwsza wymiana zdań Lloyda Austina z chińskim odpowiednikiem od listopada 2022. Do rozmowy Lloyda Austina i Dong Juna doszło tuż przed wizytą w Chinach szef amerykańskiej dyplomacji Antony’ego Blinkena, planowaną jeszcze na ten miesiąc. 

Rozmówca Lloyda Austina objął funkcję w grudniu 2023. Jego poprzednik Wei Fenghe odmawiał dialogu po zestrzeleniu chińskich balonów szpiegowskich nad USA. Tematem dzisiejszej rozmowy miały być między innymi incydenty na Pacyfiku z udziałem okrętów chińskiej i amerykańskiej marynarki. Ministrowie rozmawiali też o wolności żeglugi.

Waszyngton i Pekin starają się przełamać impas we wzajemnych stosunkach. Pierwsza taka okazja była w listopadzie ubiegłego roku, gdy w kuluarach szczytu APEX w San Francisco spotkali się prezydenci Joe Biden i Xi Jinping. W grudniu doszło do konwersacji między szefami sztabów generalnych obu krajów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!