MSZ: Polska domaga się od Izraela wyjaśnień ws. ataku na konwój humanitarny

0
msz
Fot. gov.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Polska domaga się wyjaśnień od Izraela w sprawie ataku na konwój humanitarny w Strefie Gazy. Zginął w nim polski wolontariusz. Mężczyzna poniósł śmierć wczoraj w ataku rakietowym sił izraelskich na konwój humanitarny dostarczający żywność. Organizacja humanitarna World Central Kitchen, dla której pracował, potwierdziła, że w sumie zginęło siedmioro wolontariuszy.

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna powiedział, że szef dyplomacji Radosław Sikorski rozmawiał w tej sprawie z ambasadorem Izraela w Polsce. Dodał, że przed czternastą szef minister będzie domagał się wyjaśnień od ministra spraw zagranicznych Izraela. “Sytuacja jest nieprawdopodobna, dramatyczna, tragiczna” – mówił. Andrzej Szejna przypomniał też, że w marcu tego roku Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję w sprawie sytuacji w Strefie Gazy, w której wezwano Izrael do natychmiastowego zawieszenia broni oraz do nieblokowania jakichkolwiek transportów z pomocą humanitarną.

Wiceminister Szejna dodał, że jakiekolwiek działania podejmowane w samoobronie nie mogą naruszać prawa międzynarodowego, a w szczególności humanitarnego. Zaznaczył, że tego typu przypadki nie powinny mieć miejsca w przyszłości. Andrzej Szejna zwrócił też uwagę, że w sprawie śmierci naszego obywatela w Strefie Gazy wszczęto śledztwo. “Jak podaje organizacja, w której ci wolontariusze pracowali, siły Izraela były poinformowane o tym konwoju, o jego trasie, była na to zgoda” – mówił.

Informację o śmierci Polaka potwierdziło ministerstwo spraw zagranicznych w mediach społecznościowych. Resort złożył kondolencje rodzinie zmarłego mężczyzny i sprzeciwił się łamaniu prawa międzynarodowego w Gazie.

Wśród zabitych są także obywatele Australii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady, a także Palestyńczyk. Konwój został zaatakowany, kiedy wyjechał z magazynów w mieście Dajr al-Balah, gdzie rozładowywano żywność. World Central Kitchen podkreśla, że konwój był oznakowany logo organizacji niosącej pomoc Palestyńczykom.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!