Turcja: opozycja wygrywa wybory samorządowe

0
Fot. REUTERS
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ugrupowania opozycyjne wygrała wybory samorządowe w Turcji. Partia prezydenta Recepa Erdogana uzyskała jeden z najsłabszych wyników w historii tego ugrupowania.

Agencja Anadolu podaje, że po przeliczeniu 99 procent głosów pierwsze miejsce zajęła Republikańska Partia Ludowa. Największa opozycyjna partia w Turcji zdobyła 37 procent głosów. Partia Sprawiedliwości i Rozwoju prezydenta Erdogana zajęła drugie miejsce, zdobywając 35 procent głosów.

W większości dużych miast kandydaci opozycji obejmą funkcje burmistrzów. Reelekcję wywalczył obecny burmistrz Stambułu i szef Republikańskiej Partii Ludowej Ekrem Imamoglu. Oznacza to, że lider opozycji będzie miał mocniejszą pozycję w wyborach prezydenckich w roku 2028.

Prezydent Turcji Recep Erdogan przyznał, że wyniki wyborów lokalnych stanowią „punkt zwrotny” dla jego partii i obiecał uszanować decyzję narodu. „Niestety nie uzyskaliśmy takich rezultatów, jakich oczekiwaliśmy” – powiedział w wystąpieniu wygłoszonym do sympatyków swojej partii.

Analitycy twierdzą, że partia Erdogana, która rządzi Turcją od ponad dwudziestu lat, wypadła gorzej niż przewidywały sondaże głównie ze względu na rosnącą inflację i poważne problemy gospodarcze kraju, a także duże niezadowolenie ortodoksyjnych muzułmanów. Turcja od długiego czasu nie może opanować kryzysu gospodarczego. Inflacja w tym kraju wynosi 67 procent, a stopy procentowe są na poziomie 50 procent.

Recep Erdogan, który w latach 90. pełnił funkcję burmistrza Stambułu, przywiązuje dużą wagę do tego, kto będzie sprawował władzę w mieście. Sam powiedział w przeszłości, że “ktokolwiek wygra Stambuł, wygra Turcję”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!