NATO – 18 krajów spełni wymagane 2 procent PKB na obronność w tym roku

0
NATO
Fot. www.nato.int
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

18 krajów NATO z 31 spełni wymagane 2 procent PKB na obronność w tym roku – przekazał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Ta informacja pojawiła się kilka dni po wypowiedzi Donalda Trumpa, że nie obroni przed Rosją europejskich sojuszników, którzy nie będą zwiększać wydatków na zbrojenia, i że będzie zachęcał do ataku. 

Szef NATO podkreślił, że w ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost wydatków. „W tym roku sojusznicy w NATO w Europie zainwestują łącznie 380 miliardów dolarów w obronność. Robimy więc prawdziwy postęp. Europejscy sojusznicy wydają więcej na zbrojenia. Jednakże niektórzy z nich mają jeszcze wiele do zrobienia” – zwrócił uwagę Jens Stoltenberg. Przypomniał ubiegłoroczny szczyt w Wilnie, na którym sojusznicy uznali, że 2 procent PKB na obronność to nie cel, do którego należy dążyć, ale minimum, które wszyscy powinni spełniać i wydawać jeszcze więcej. 

Natomiast po raz pierwszy ten wymóg został ustanowiony dekadę temu – na szczycie w Walii, w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję i inwazję na wschodzie Ukrainy. Początkowo tylko 4 kraje spełniały NATO-wskie wymagania, ale wraz z każdym rokiem ta grupa była coraz liczniejsza. Ostatni raport na temat wydatków na obronność, którym dysponowała kwatera główna NATO, był z lipca ubiegłego roku. Wtedy 11 krajów, na czele z Polską, spełniało wymóg co najmniej 2 procent na obronność. Przez długi czas Stany Zjednoczone przewodziły krajom Sojuszu jeśli chodzi o przeznaczane pieniądze na zbrojenia do wielkości krajowej gospodarki. W ubiegłym roku wyprzedziła je Polska, której wydatki na obronność są obecnie prawie dwukrotnie większe od wymogu Sojuszu.

Sekretarz generalny był też dziś pytany o komentarz do słów Donalda Trumpa. Podkreślił, że nie należy podważać wiarygodności NATO ani polityki odstraszania zarówno jeśli chodzi o zdolności wojskowe, jak i sposób komunikowania. „Jakakolwiek sugestia, że nie będziemy się nawzajem bronić zagraża bezpieczeństwu nas wszystkich” – powiedział Jens Stoltenberg. Mówił, że ważne jest, by jasno komunikować zobowiązania NATO. „Bo odstraszanie pozostaje w umysłach naszych przeciwników. Nie powinniśmy pozostawiać miejsca na błędne kalkulacje lub wątpliwości w Moskwie dotyczące naszej gotowości i zaangażowania, naszej determinacji, by chronić wszystkich sojuszników” – podkreślił sekretarz generalny Sojuszu. Bo chodzi – jak tłumaczył – by nie prowokować konfliktu, ale zapobiegać wojnie, tak jak NATO robiło to skutecznie przez 75 lat. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!