Dziś ostatki, czyli ostatni dzień karnawału – okresu hucznych zabaw, ucztowania i pochodów. Najhuczniej bawi sie Brazylia, Nowy Orlean czy Wenecja – te miejsca na ziemi sztukę ostatków opanowały do perfekcji.
Kustoszka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie Małgorzata Kunecka powiedziała, że Polacy już mniej widowiskowo obchodzą ostatki, niż kilka dekad temu, ale w niektórych regionach do dziś zachowały się tradycje zapustne.
Na przykład na Kujawach wciąż można spotkać przebierańców w maskach zwierząt, z których najważniejsza jest koza, i nazywa się to “chodzeniem z kozą”. “Co ciekawe, robią to modzi ludzie i nie jest to odgórnie zaaranżowane. Oczywiście jest to okazja do zbierania drobnych datków, ale przede wszystkim jest to zabawa – powiedziała Małgorzata Kunecka. “Myślę, że dzisiaj nie podchodzimy do tego obrzędu w sposób magiczny jak nasi przodkowie, bo kiedyś rzeczywiście wierzono, że jest to na przykład jakieś zaklinanie urodzaju” – mówiła Małgorzata Kunecka.
Dodała, że dawniej w ostatki wypadające w środku tygodnia starano się bawić i jeść na zapas. Natomiast o północy odbywało się symboliczne przejście w inny czas. “Na czas Wielkiego Postu chowano instrumenty muzyczne, często symbolicznie zamykano je w skrzyni, albo odbywał się obrzęd wywożenia grajka, który jeszcze do ostatnich minut tego karnawału przygrywał gdzieś w karczmie”, mówiła Małgorzata Kunecka.
Okres Wielkiego Postu trwa 40 dni. Rozpoczyna go Środa Popielcowa, a kończy Wielka Sobota. W tym roku Wielkanoc przypada 31 marca.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!