Od Salmana Rushdiego, przez teksty piosenek stworzone przez Kazuo Ishiguro, aż po debiut tłumaczki polskiej noblistki. Na jakie książki czekają w tym roku Brytyjczycy?
Wiosną ukaże się monumentalna, ambitna panorama społeczna: “Caledonian Road” szkockiego historyka i powieściopisarza, Andrew O’Hagana. Ma to być skomplikowana mozaika współczesnej Brytanii: polityka, klasa – wciąż w brytyjskim społeczeństwie bardzo istotna – świat akademicki, świat artystów, Anglia i Szkocja.
Coś na zdecydowanie bardziej kameralną skalę proponuje David Nicholls, którego znamy choćby z wyciskacza łez pt. “Jeden dzień”, który zresztą w tym roku przekształcony zostanie w serial. Nowa powieść ,”You Are Here”, śledzi kroki i rozmowy dwojga ludzi na długim spacerze przez angielską prowincję.
Powróci George Smiley – brytyjski agent z powieści Johna le Carre. Kolejne rozdziały dopisuje jego syn, Nick Harkaway. W kwietniu ukaże się “Nóż” Salmana Rushdiego. Pisarz opisuje książkę jako medytacje po zeszłorocznym zamachu islamisty, w wyniku którego autor stracił widzeni w jednym oku. “Co po nas zostanie? – to pytanie tworzy tytuł nowej powieści Howarda Jacobsona. Temat: miłość znaleziona w jesieni życia. Możemy się też spodziewać nowych powieści Ali Smith, Hanifa Kureishiego i Roberta Harrisa.
Dziennikarze Financial Times na swojej liście wyczekiwanych książek, umieszczają także debiut Jennifer Croft – tłumaczki Olgi Tokarczuk. “The Extinction of Irena Rey”. To opowieść o ośmiu tłumaczach, poszukujących autora, który zagubił się w polskim lesie.
A półka “non fiction”? “To nie koniec świata” – taką dobrą wiadomość ma dla nas Hannah Ritchie z uniwersytetu w Oksfordzie. To również tytuł książki, w której analizuje dane nt. środowiska i wyciąga wniosek – wbrew niektórym pesymistycznym głosom – że mamy jeszcze szansę na uratowanie naszej planety. Dziennikarz Aniefiok Ekpoudom napisał “Where We Come From” – pierwszą społeczną brytyjskiego rapu. Dużo miejsca poświęca południowolondyńskiemu grime’owi.
Do tego “Empire World” publicysty “Timesa”, Sathnamy Sanghery – o tym, jak imperium brytyjskie, przy wszystkich swych oczywistych wadach zmieniło na zawsze świat.
Ukaże się też “Catland” – historia brytyjskiej fascynacji kotami autorstwa Kathryn Hughes. Fascynacji relatywnie świeżej, datującej się na początek minionego wieku.
Będzie też wspomnienie Rose Boyt – córki malarza Luciana Freuda, który przegląda własne zapiski z młodości, z czasów, gdy pozowała dla ojca. “Życia cesarzy” – to z kolei kawał historii Rzymu, napisana przez historyka i współautora popularnego podcastu “The Rest is History” – Toma Hollanda.
Zbliżają się wybory, sporo więc powstaje książek o Partii Pracy, która według sondaży wydaje się murowanym faworytem. Na liście jest na przykład obszerna biografia jej szefa, Keira Starmera. Jej autor to Tom Baldwin.
“Lato, kiedy przejechaliśmy w deszczu Europę” – to wreszcie tytuł tomiku Kazuo Ishiguro. To zbiór tekstów do szesnastu piosenek napisanych dla piosenkarki jazzowej Stacey Kent.