Świat

UK: na jakie książki czekają w tym roku Brytyjczycy

13/01/2024 0 komentarzy

Od Salmana Rushdiego, przez teksty piosenek stworzone przez Kazuo Ishiguro, aż po debiut tłumaczki polskiej noblistki. Na jakie książki czekają w tym roku Brytyjczycy? 

Wiosną ukaże się monumentalna, ambitna panorama społeczna: “Caledonian Road” szkockiego historyka i powieściopisarza, Andrew O’Hagana. Ma to być skomplikowana mozaika współczesnej Brytanii: polityka, klasa – wciąż w brytyjskim społeczeństwie bardzo istotna – świat akademicki, świat artystów, Anglia i Szkocja.

Coś na zdecydowanie bardziej kameralną skalę proponuje David Nicholls, którego znamy choćby z wyciskacza łez pt. “Jeden dzień”, który zresztą w tym roku przekształcony zostanie w serial. Nowa powieść ,”You Are Here”, śledzi kroki i rozmowy dwojga ludzi na długim spacerze przez angielską prowincję.

Powróci George Smiley – brytyjski agent z powieści Johna le Carre. Kolejne rozdziały dopisuje jego syn, Nick Harkaway. W kwietniu ukaże się “Nóż” Salmana Rushdiego. Pisarz opisuje książkę jako medytacje po zeszłorocznym zamachu islamisty, w wyniku którego autor stracił widzeni w jednym oku. “Co po nas zostanie? – to pytanie tworzy tytuł nowej powieści Howarda Jacobsona. Temat: miłość znaleziona w jesieni życia. Możemy się też spodziewać nowych powieści Ali Smith, Hanifa Kureishiego i Roberta Harrisa.

Dziennikarze Financial Times na swojej liście wyczekiwanych książek, umieszczają także debiut Jennifer Croft – tłumaczki Olgi Tokarczuk. “The Extinction of Irena Rey”. To opowieść o ośmiu tłumaczach, poszukujących autora, który zagubił się w polskim lesie.

A półka “non fiction”? “To nie koniec świata” – taką dobrą wiadomość ma dla nas Hannah Ritchie z uniwersytetu w Oksfordzie. To również tytuł książki, w której analizuje dane nt. środowiska i wyciąga wniosek – wbrew niektórym pesymistycznym głosom – że mamy jeszcze szansę na uratowanie naszej planety. Dziennikarz Aniefiok Ekpoudom napisał “Where We Come From” – pierwszą społeczną brytyjskiego rapu. Dużo miejsca poświęca południowolondyńskiemu grime’owi.

Do tego “Empire World” publicysty “Timesa”, Sathnamy Sanghery – o tym, jak imperium brytyjskie, przy wszystkich swych oczywistych wadach zmieniło na zawsze świat.

Ukaże się też “Catland” – historia brytyjskiej fascynacji kotami autorstwa Kathryn Hughes. Fascynacji relatywnie świeżej, datującej się na początek minionego wieku.

Będzie też wspomnienie Rose Boyt – córki malarza Luciana Freuda, który przegląda własne zapiski z młodości, z czasów, gdy pozowała dla ojca. “Życia cesarzy” – to z kolei kawał historii Rzymu, napisana przez historyka i współautora popularnego podcastu “The Rest is History” – Toma Hollanda.

Zbliżają się wybory, sporo więc powstaje książek o Partii Pracy, która według sondaży wydaje się murowanym faworytem. Na liście jest na przykład obszerna biografia jej szefa, Keira Starmera. Jej autor to Tom Baldwin.

“Lato, kiedy przejechaliśmy w deszczu Europę” – to wreszcie tytuł tomiku Kazuo Ishiguro. To zbiór tekstów do szesnastu piosenek napisanych dla piosenkarki jazzowej Stacey Kent.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych