Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze odczytano treść skargi na Izrael, w której Republika Południowej Afryki zarzuca Izraelowi dopuszczanie się aktów ludobójstwa przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy. W skardze, złożonej do najwyższego organu sądowniczego ONZ, RPA domaga się wydania w trybie nadzwyczajnym nakazu wstrzymania izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy.
W skardze, odczytanej przed haskim trybunałem, władze Republiki Południowej Afryki domagają się „natychmiastowego wstrzymania przez Izrael operacji militarnych w Strefie Gazy i przeciwko Strefie Gazy”. Zarzucają też Izraelowi naruszenie konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. „Działania Izraela mają charakter ludobójstwa, bo ich celem jest zniszczenie znacznej części palestyńskiej grupy narodowej, rasowej i etnicznej” – napisały władze RPA w skardze do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
Prawniczka reprezentująca stronę skarżącą, Adila Hassim, mówiła przed Międzynarodowym Trybunałem, że Izrael poddaje Palestyńczyków apartheidowi i dopuszcza się wobec nich aktów ludobójstwa. Palestyńczycy ze Strefy Gazy są zabijani wszędzie – mówiła na sali rozpraw – „w domach i w miejscach, w których szukają schronienia. W szpitalach, w szkołach, w meczetach, w kościołach i kiedy próbują znaleźć jedzenie i wodę dla swoich rodzin. Są zabijani, gdy nie udaje im się ewakuować, w miejscach, do których się ewakuowali, a nawet podczas prób ewakuacji drogami, które – jak deklarował Izrael – miały stanowić „bezpieczne trasy” – podkreślała Adila Hassim.
Prawniczka argumentowała też, że Izrael „celowo narzucił w Strefie Gazy warunki, w których nie można żyć i które są obliczone na fizyczne wyniszczenie” ludności palestyńskiej. Przypomniała, że cywile w palestyńskiej enklawie są pozbawiani dostaw wody, żywności i środków medycznych. Prawniczka podkreśliła, że te działania Izraela wobec Palestyńczyków „wykazują systematyczny wzorzec postępowania, na podstawie czego można mówić o ludobójstwie”.
Jutro Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wysłucha odpowiedzi Izraela na skargę, złożoną przez RPA. Władze Izraela zapowiedziały wcześniej, że będą w Hadze bronić swojego stanowiska, zaś skargę złożoną przez RPA określiły mianem „bezpodstawnych, absurdalnych i zniesławiających oskarżeń”. Premier Benjamin Netanjahu podkreślił we wczorajszym oświadczeniu, że działania jego kraju w Strefie Gazy są w pełni zgodne z prawem międzynarodowym. Zapewnił również, że armia izraelska podczas działań militarnych stara się minimalizować ofiary wśród ludności cywilnej.
Orzeczenie w sprawie nakazu wstrzymania operacji wojskowej ma zapaść w tym miesiącu, natomiast procedowanie nad orzeczeniem w sprawie domniemanego ludobójstwa, ma potrwać dłużej.
Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia, od początku wojny w atakach izraelskich zginęło ponad 23 460 Palestyńczyków, a co najmniej 59 600 zostało rannych. Armia izraelska prowadzi działania militarne od 7 października, gdy ekstremiści z Hamasu zaatakowali Izrael, zabijając 1200 osób i porywając 240.