Ubiegły rok był najcieplejszym w historii planety w ciągu ostatnich 100 tysięcy lat. Tak ogłosili naukowcy z unijnego programu Copernicus, flagowego systemu, który dostarcza danych z sześciu obszarów. A są to – atmosfera, zmiany klimatyczne, zarządzanie kryzysowe, ląd, morza i bezpieczeństwo.
Z raportu wynika, że od czerwca każdy miesiąc był najgorętszym na świecie. Średnio planeta była o 1,48 stopnia Celsjusza cieplejsza niż w okresie przedindustrialnym. Niemal dekadę temu, na szczycie klimatycznym w Paryżu ogłoszono porozumienie, by zapobiec globalnemu ociepleniu przekraczającemu 1,5 stopnia, bo byłby to wstrząs dla planety.
Prawie połowa dni w ubiegłym roku była cieplejsza o ponad 1,5 stopnia w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej, co – jak podkreślano w raporcie – jest tragicznym precedensem. Dyrektor programu Copernicus Carlo Buontempo nazywa obserwowane ekstrema dramatycznymi. „2023 roku temperatury przekroczyły prawdopodobnie te z jakiegokolwiek okresu od co najmniej 100 tysięcy lat. To oznacza, że żadna ludzka aktywność nie musiała się do tej pory zmagać z tak ciepłym klimatem” – podkreślił. Naukowcy z programu Copernicus, którzy miesiąc po miesiącu zbierają dane klimatyczne spodziewali się takich wniosków.
„Wiedzieliśmy, że rok 2023 nie przyniesie dobrych wiadomości. To kolejny dowód na coraz bardziej zauważalne skutki zmian klimatycznych” – skomentował Mauro Facchini, dyrektor do spraw obserwacji ziemi w Komisji Europejskiej.
W ubiegłym roku odnotowano też globalne, średnie temperatury powierzchni morza na rekordowym poziomie. Rekordowe były też niskie poziomy lodu morskiego na Antarktydzie. Zasięg lodu morskiego Arktyki w marcu, w momencie jego rocznego maksimum, był jednym z czterech najniższych dla tego okresu w roku w historii pomiarów satelitarnych. Atmosferyczne stężenia dwutlenku węgla i metanu nadal wzrastały i osiągnęły rekordowe poziomy w ubiegłym roku. Na całym świecie odnotowano dużą liczbę ekstremalnych zdarzeń klimatycznych, w tym fale upałów, powodzie, susze i pożary lasów.
Według naukowców nowe dane w tym roku przyniosą prawdopodobnie kolejne rekordy.