Jacek Dukaj, jeden z dwóch polskich pisarzy goszczących na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze, powiedział, że rynek latynoamerykański oferuje dużo szersze spektrum literatury aniżeli rynek europejski. Wskazał też, że jest to większe wydarzenie niż te znane ze starego kontynentu.
“Z tego, co widzę, to są bardzo duże, dobrze przygotowane targi z dużą forsą w nie włożoną i znacznie większe niż targi europejskie” – powiedział Jacek Dukaj.
Dodał, że książki mają specyficzne spektrum, znacznie szersze niż te, które widzimy na północy. “To jest znacznie, znacznie szersze spektrum doświadczenia książki” – podkreślił pisarz.
Jacek Dukaj zauważył, że targi książki w Guadalajarze ukazują szerszy wachlarz modeli produkcji i sprzedaży książek.
“To wszystko na razie jest bardzo otwierające oczy, że można inaczej, że nie jesteśmy jakby uwięzieni w jednym modelu produkcji i sprzedaży książek” – dodał.
Jacek Dukaj wystąpił w panelu zatytułowanym “Nowe formy literatury i promocji książek – doświadczenia autorów”. Jedna z uczestniczek spotkania Jimena podkreśliła, że jest w Meksyku zapotrzebowanie na polską literaturę, szczególnie fantastykę.
“Jestem bibliotekarką, a także wielką fanką polskiej literatury i naprawdę mamy nadzieję na więcej polskiej literatury, zwłaszcza polskiej literatury science fiction” – powiedziała Jimena. Dodała, że sama uczy się polskiego od kilku lat.
“To dla nas bardzo trudny język. Jest bardzo odległy, ale my chcemy czytać polską literaturę” – podkreśliła. W Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze bierze udział ponad 650 pisarzy z 45 krajów. Program obejmuje około 3000 występów literackich, kulturalnych, gastronomicznych i muzycznych.
Pawilon Unii Europejskiej przedstawi łącznie ponad 70 autorów z 27 państw członkowskich i Ukrainy. Za Polski program odpowiada Instytut Książki, na którego zaproszenie w targach wraz z Jackiem Dukajem bierze też udział Witold Szabłowski.