Około 200 milionów dolarów dla krajów rozwijających się zadeklarowali uczestnicy rozpoczętej w Dubaju dorocznej konferencji klimatycznej ONZ. Przez najbliższe dni przywódcy 198 państw świata mają zdecydować o kolejnych sposobach walki z globalnym ociepleniem. Polskę na spotkaniu reprezentuje prezydent Andrzej Duda.
Organizatorzy konferencji poinformowali, że już w pierwszym dniu spotkania padły konkretne deklaracje finansowe. Chodzi o utworzony rok temu fundusz rekompensat klimatycznych dla krajów rozwijających się, które potrzebują wsparcia, by móc przechodzić na zieloną gospodarkę.
Gospodarz spotkania, Zjednoczone Emiraty Arabskie zadeklarowały wpłatę 100 milionów dolarów, Wielka Brytania 76 milionów dolarów, a Stany Zjednoczone 17 milionów dolarów.
“Będziemy teraz pracować z Kongresem nad przeznaczeniem tych pieniędzy. Pomoże to bardziej narażonym krajom, aby móc odpowiednio reagować” – mówił w Dubaju specjalny wysłannik prezydenta Joe Bidena John Kerry.
Jutro i pojutrze w Dubaju rozmawiać będą światowi przywódcy. Mają zdecydować, jakie konkretne kroki podejmą poszczególne kraje, aby znacząco zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Specjaliści nie spodziewają się jednak przełomowych deklaracji w Dubaju. Na konferencję nie przyjadą bowiem prezydenci największych na świecie trucicieli, czyli Stanów Zjednoczonych i Chin, a jedynie ich przedstawiciele.
Przywódcy 198 krajów będą rozmawiać jutro i w sobotę, a potem do pracy przystąpią negocjatorzy. Na osiągnięcie ostatecznego porozumienia mają dwa tygodnie, bo konferencja COP28 w Dubaju kończy się 12 grudnia.