Północna Korea poinformowała, że umieściła na orbicie okołoziemskiej pierwszego satelitę szpiegowskiego.
Według państwowej agencji prasowej KCNA, start rakiety z satelitą obserwował północnokoreanski dyktator Kim Dzong Un. Agencja podała, że w najbliższej przyszłości zostaną umieszczone na orbicie kolejne satelity. Wcześniej Północna Korea przeprowadziła dwie nieudane próby startu rakiety z satelitą szpiegowskim.
O starcie północnokoreańskiej rakiety pierwsza poinformowała Korea Południowa. Po wystrzeleniu rakiety japoński rząd wydał alert dla mieszkańców prefektury Okinawa, ostrzegający przed próbą rakietową. Mieszkańców prefektury wezwano, aby schronili się w bezpiecznych miejscach. Po kilkudziesięciu minutach alert odwołano. Japonia “w najostrzejszych słowach” potępiła odpalenie rakiety.


