Estonia zgadza się na otwarcie przez Tajwan przedstawicielstwa w Tallinnie

0
Fot. ERR News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Estońskie władze wydały zgodę na otwarcie przez Tajwan przedstawicielstwa w Tallinnie ze słowem “Tajpej” w nazwie. MSZ Estonii podkreśliło jednak, że nadal stosuje się do polityki jednych Chin i nie uznaje niepodległości tej wyspy. 

Szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna cytowany przez estońskiego nadawcę publicznego zaznaczył, że “podobnie jak wiele innych państw Unii Europejskiej, Estonia jest gotowa zaakceptować utworzenie niedyplomatycznego przedstawicielstwa gospodarczego lub kulturalnego Tajpej w celu promowania stosunków dwustronnych”.

Estońskie władze wskazują na znaczenie zacieśnienia z Tajwanem relacji w dziedzinach takich jak gospodarka, edukacja czy kultura. Margus Tsahkna zaznaczył, że Tallinn nie uznaje Tajwanu za państwo i nie będzie rozwijać z nim stosunków politycznych, podtrzymując zasadę polityki jednych Chin. Zwrócił też uwagę, że Estonia przywiązuje dużą wagę do konstruktywnych relacji z Pekinem po to, aby stawić czoła różnym wyzwaniom globalnym. “Ważne jest, aby Chiny nie wspierały rosyjskiej agresji i kierowały się zasadami regulującymi światowy porządek” – zaznaczył estoński minister.

Estońskie media podają, że w przyszłym tygodniu do Tallina przyjedzie minister spraw zagranicznych Tajwanu Jaushieh Joseph Wu. Ma wziąć udział w seminarium w Międzynarodowym Centrum Obrony i Bezpieczeństwa. 

Tylko kilka państw utrzymuje formalnie stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. Jednak wiele innych krajów ma faktycznie ambasady, które określane są jako biura handlowe. Przedstawicielstwa Tajwanu mają w nazwie słowo “Tajpej”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!